Jakiś czas temu trafił do mnie na testy monitor Philips 345E2. Jest to monitor WQHD UltraWide z panoramicznym ekranem. Monitor ten może na pewno przydać się osobom, które montują filmy lub korzystają z bardzo rozbudowanych programów, które mają dużo opcji na pierwszym planie. Zapraszam Was do recenzji.
- Specyfikacja
- Konstrukcja
- Rozdzielczość i kolory
- Możliwości
1. Specyfikacja
Philips 345E2 jak pisałem wyżej to monitor WQHD, którego rozdzielczość dokładnie to 3440 × 1440 px oraz posiada odświeżanie 75 Hz. Typ ekranu to LCD w technologii IPS. Rozmiar ekranu to 34 cale (86,36 cm). Format obrazu 21:9, czyli tak jak wspominałem, jest to monitor panoramiczny. Wymiary tego monitora z podstawą to: 817 × 491 × 235 mm.
Producent wyposażył ten monitor w porty:
- DisplayPort x 1
- HDMI x 2
- Wejście PC audio
- Wyjście słuchawkowe
Dodatkowo mamy tutaj 2 głośniki, o których opowiem za chwilę.
2. Konstrukcja
Philips 345E2 konstrukcyjnie jest bardzo podobny, a wręcz taki sam jak Philips 242E2. Jedyne co te monitory różni to rozmiar i rozdzielczość. Tak jak mniejsza wersja tego monitora, Philips 345E2 w większości jest wykonany z ładnego matowego plastiku. Z przodu posiada bardzo cienkie ramki i diodę sygnalizującą pracę. Cienkie ramki pozwalają nam bardziej skupić się na tym monitorze oraz ekran może być większy, przy jednoczesnym zmniejszeniu rozmiaru tego monitora.
Z tyłu ten monitor posiada złącza do podłączenia monitora, głośniki oraz gałkę do włączania monitora i wyłączania monitora, oraz służy do poruszania się po menu monitora. Monitor jest bardzo cienki, tylko w miejscu, gdzie są porty, głośniki i mocowanie do podstawki, monitor ten jest grubszy, ale dalej nie jakoś bardzo.
Co do podstawki tego monitora, to jest ona taka sama jak w Philips 242E2. I tak ja w mniejszej wersji, to tu też jest ona bardzo stabilna, a do tego bardzo ładna. W Philips 345E2 jest jedna przydatna opcja, a której nie było w mniejszej wersji. Chodzi tu o możliwości regulacji wysokości monitora. Bardzo mi tego brakowało w Philips 242E2. Na szczęście tutaj to już jest.
3. Rozdzielczość i kolory
Wspominałem już, że Philips 345E2 posiada rozdzielczość 3440 × 1440 px oraz przekątną ekranu 34 cale. Ekran pokryty jest powłoką przeciwodblaskową. Czas reakcji tego ekranu to 4 ms.
Kąty widzenia tego monitora również są na naprawdę dobrym poziomie, a są one aż do prawie 180 stopni. Jakość obrazu tego monitora, tak jak Philips 242E2, jest na naprawdę dobrym poziomie. Kolory są żywe, nie zauważyłem, aby w jakimś momencie kolory były wyblakłe. Biały jest biały i to czysty biały, a nie lekko szarawy, a czarny jest czarny.
Na tym monitorze oglądało mi się bardzo dobrze filmy i seriale, dzięki temu, że ma on rozdzielczość 4K co pozwala oglądać właśnie te produkcje w bardzo dobrej jakości. Jeśli chodzi o granie, to grało mi się też dobrze, ale w moim odczuciu trochę za szeroki jest on do grania. Najlepiej mi się na nim pracowało. Mogłem na spokojnie zobaczyć cały timeline w programie do montowania, do tego mogłem mieć otwarte kilka okien naraz na jednym ekranie i z każdego korzystać w wygodny sposób.
4. Możliwości
Jak wspominałem, Philips 345E2 posiada 2 głośniki. Moc tych głośników to 3W. Jakość tych głośników nie jest tragiczna. Jednak traktowałbym te głośniki jako dodatek i alternatywa w przypadku braku innej opcji odtwarzania dźwięków.
Producent dodał tutaj kilka opcji, które mogą się przydać graczom. AMD FreeSync – Płynny obraz bez zniekształceń, SmartImage – Menu ekranowe, z którego możemy w łatwy sposób zmieniać tryby wyświetlania obrazu. Do wyboru mamy: FPS, Wyścigi, RTS oraz Gracz 1 i Gracz 2, które umożliwiają zapisanie naszych ustawień pod konkretną grę.
Dodatkowo znaleźć tutaj też możemy: LowBlue, który zmniejsza emisję szkodliwego promieniowania niebieskiego, co przyczynia się na nasze zdrowie, MultiView, który umożliwia jednoczesne podłączenie dwóch urządzeń i wyświetlanie dwóch obrazów na tym monitorze.
Podsumowując
Z Philipsa 345E2 korzystało mi się bardzo dobrze. Szczególnie dobrze mi się na nim pracowało. Jeśli chodzi o opcję grania na nim w gry, to ja preferowałbym monitor bardziej 16:9, za szeroki dla mnie jest ten monitor, jeśli miałbym mieć go tylko do tego typu rozrywki. Filmy i seriale oglądało się na nim bardzo przyjemnie.
Szczególnie polecam ten monitor ludziom, którzy szukają monitora do pracy i potrzebują czegoś większego z bardzo dobrą jakością obrazu.