Recenzja – Surface Laptop 5

Surface Laptop 5

Na testy w moje ręce wpadł jeden z nowszych laptopów Microsoftu, a mowa oczywiście o Surface Laptop 5. Jak sprawdził się u mnie ten laptop z 12 generacją procesora Intel Core oraz Intel Evo? Przekonacie się o tym poniżej, ja na początku powiem, że jak to przy urządzeniach Surface nie mogłem na nic narzekać, chociaż mam swoje spostrzeżenia względem poprzedniej wersji, czyli Surface Laptop 4.

W poprzednich wersjach laptopów Microsoftu było widać progres, teraz? Nie widać go gołym okiem, bo jest to głównie zmiana wydajności i lekkości sprzętu. Chociaż nie będę ukrywał, że na pierwszy rzut oka zobaczyłem te dosyć duże ramki wokół ekranu — o nich trochę później. Na sam laptop nie mogę narzekać i dobrze, że w dalszym ciągu mamy wybór między 13,5-calowym ekranem, a 15-calowym ekranem, bo u niektórych producentów brakuje takich możliwości wyboru.

  1. Mobilność urządzenia
  2. Rozmiar i obudowa
  3. Ekran
  4. Klawiatura

1. Mobilność urządzenia

Testowany przez mnie Surface Laptop 5 trafił do mnie w wersji 13,5-calowej i uważam, że jest to jedna z lepszych opcji. Dlaczego? Taki sprzęt to idealna wielkość do przenoszenia i pracowania w różnych miejscach na świecie i nie tylko. Laptop 5 nie różni się prawie niczym od poprzednich wersji, jedynie różni się tym, że ten model możemy kupić tylko z procesorami Intela i dzięki temu mają również certyfikat Intel Evo. Dzięki temu certyfikatowi wiemy, że komputer jest wydajny, smukły, ma super głośniki i ekran, a na baterii wytrzymuje naprawdę dosyć długo i rzeczywiście nie mogłem na to narzekać. Według producenta Surface Laptop 5 ma wytrzymywać do 18 godzin na jednym ładowaniu przy typowym użytkowaniu (większa wersja do 17 godzin). Jak to sprawdza się w rzeczywistości i przy codziennej pracy? Otóż mogę przyznać, że sprzęt wytrzymuje naprawdę długo na baterii i spokojnie możemy wyjść na miasto bez ładowarki, a także pracować 8h bez podpinania go do prądu. Czasami zdarzało mi się nie podpinać go przez dzień do ładowarki, kiedy pracowałem głównie na poczcie i przeglądarce.

Dodatkowo głośniki Omnisonic z systemem Dolby Atmos działają znakomicie w tym modelu i mimo iż ten laptop wygląda tak samo, jak poprzednie wersje, to jednak wnętrze ma imponujące i do pracy, a nawet rozrywki jest to świetne urządzenie.

Surface Laptop 5

2. Rozmiar i obudowa

Wymiary tego komputera wynoszą: 308 mm x 223 mm x 14,5 mm — są to dosłownie te same rozmiary względem poprzedniej wersji. Również Laptop 5 waży tyle samo co poprzednia wersja, bo aż 1,2 kg. Jest to naprawdę stosunkowo mało i spokojnie można ten laptop zabierać wszędzie ze sobą. Nie będziemy go odczuwać na ramieniu, czy na plecach po dłuższej podróży. Również dzięki takiemu rozmiarowi zmieścimy go w prawie każdej torbie na laptopa lub w plecaku. Spokojnie także zmieścimy się z tym laptopem na małym stoliku w kawiarni, czy na stoliku w pociągu/busie itd. Dobrze, że laptop wytrzymuje te 18 godzin działania na jednym ładowaniu, dzięki temu nie musimy zabierać ze sobą ładowarki i nasz bagaż jeszcze bardziej się zmniejsza.

W tak też małej obudowie mamy jedynie jedno złącze USB-C i USB-A, więc polecam wyposażyć się wtedy w HUB na USB-C, dzięki któremu rozszerzymy ilość portów w naszym urządzeniu lub pracować na zewnętrznym monitorze, który jest właśnie wyposażony w HUB i możemy do niego podpiąć np. dysk zewnętrzny na nasze dane.

Surface Laptop 5

3. Ekran

Standardowo przy urządzeniach Surface nie mogę narzekać na ekran, bo jest on znakomity. Wyświetlacz PixelSense z sRGB i Dolby Vision IQ robi naprawdę świetną robotę, a dodatkowo ekran może i jest dotykowy, ale na szczęście wyświetlacz jest na tyle jasny i praca na zewnątrz w słoneczny dzień nie sprawia żadnego dyskomfortu, a dodatkowo dotykowy ekran pomaga czasami podczas pracy.

To, co rzuciło mi się na pierwszy rzut oka, to odrobinę większe ramki wokół ekranu, ale czy jest to jakoś bardzo złe? Na początku nie mogłem się do tego przyzwyczaić, ale kiedy to pracowałem na tym laptopie codziennie, to szybko się do tego przyzwyczaiłem i nie zwracałem potem już na to uwagi. Przy pracy i przeglądaniu różnych treści nie czułem żadnego dyskomfortu.

Surface Laptop 5

4. Klawiatura

Wszystkie urządzenia Surface posiadają tę samą klawiaturę, czyli klawisze, które mają super skok i super się na nich pisze i pracuje. W tym przypadku ponownie nie mogę powiedzieć nic złego. Dodatkowo wersja tego laptopa (jak i każdego innego) z Alcantarą sprawia, że jeszcze przyjemniej pracuje się na tym sprzęcie.

Touchpad pod klawiaturą jest duży i precyzyjny, dobrze sprawuje się podczas pracy, czy nawet podczas przeglądania różnych treści. Nawet mogę śmiało powiedzieć, że przy tym touchpadzie lepiej korzystało mi się z niego, niż z myszki. Oczywiście przy bardziej precyzyjnej pracy jak montaż wideo, czy grafika, to myszka jest zalecana lub nawet można wtedy dokupić sobie Surface Pena, ale tak to w zupełności gładzik wystarczy.

Surface Laptop 5

Podsumowując

Surface Laptop 5 nie jest tanim sprzętem, ale czy warto się nad nim zastanawiać? Przez cały okres testów nie mogłem narzekać na ten sprzęt i tak naprawdę trudno na niego narzekać, bo jest on idealny do pracy i do noszenia wszędzie ze sobą. Wydajności nie można mu odmówić, tak samo długości działania na baterii. Jeżeli szukacie nowego fajnego komputera dla siebie do domu, do noszenia ze sobą i oczywiście do pracy, to zdecydowanie mogę Wam polecić ten sprzęt — nie zawiedziecie się na nim.

Surface Laptop 5

A co Ty sądzisz o tym komputerze?