Recenzja – Zhiyun Smooth-Q2

Zhiyun Smooth-Q2

Jakiś już czas temu pożyczyłem na testy od Diany z TechnoSenior gimbal marki Zhiyun. Szczerzę mogę Wam powiedzieć, że był to mój pierwszy gimbal, który miałem u siebie tak długo i tak bardzo się nim intensywnie bawiłem. Nie jest to zwykły gimbal, który można spotkać w marketach, jest to gimbal przeznaczony tylko do urządzeń mobilnych. Zhiyun Smooth-Q2 to bardzo mały i kieszonkowy gimbal, z tego, co też widziałem, to marka postanowiła iść dalej w tym kierunku i pokazała ostatnio nowy Zhiyun Smooth-X — jestem ciekawy, czy kiedyś uda się wypożyczyć na testy właśnie ten stabilizator.

Nie mniej jednak przygoda z gimbalami rozpoczęła się od tego maleństwa. Jak się u mnie on spisał? Poniżej będziecie mobili się dowiedzieć.

  1. Wykonanie
  2. Moje wrażenia
  3. Zdjęcia i film

1. Wykonanie

Najważniejsze funkcje Zhiyun Smooth-Q2:

  • Kieszonkowy rozmiar
  • Zatrzask do szybkiego wyjmowania telefonu
  • Tryb portretowy
  • Długa żywotność na baterii

Nie ma dużo funkcji ten gimbal, bo jest to proste urządzenie do naszego telefonu, aby nagrywać lepsze filmy. Co ważne, to producent deklaruje tutaj 17 godzin działania na baterii, jednak też informuje, że realniejszy czas działania tego gimbala (przy obciążeniu telefonem itd.) może być aż do 13 godzin. Oczywiście to też zależy, jak wyważycie swój telefon, ile będziecie nagrywać filmy i jak bardzo będą musiały pracować silniki. Od razu mogę powiedzieć, że nie mierzyłem czasu, kiedy nagrywałem tym gimbalem. Jednakże mogę powiedzieć, że spokojnie wytrzyma nam bateria podczas spaceru i nagrywania filmów/vlogów czy innych materiałów. Zawsze możemy podładować Smootha power bankiem i kablem USB-C.

Zhiyun Smooth-Q2

2. Moje wrażenia

Zhiyun Smooth-Q2

Jakie są moje wrażenia dotyczące użytkowania tego gimbala? Jak na mój pierwszy tego typu sprzęt, to muszę przyznać, że dobrze się on sprawdzał. Nie jest to oczywiście profesjonalne urządzenie, które zastąpi nam nie wiadomo co. Jest to gimbal do zastosowań domowych, czyli dzięki niemu możemy nagrać stabilniejszy film do naszej rodzinnej kroniki, nagrać nasze hobby, a nawet nagrywać na nasze media społecznościowe — czyli można powiedzieć, że jest to idealne urządzenie dla Influecerów.

Zhiyun Smooth-Q2 u mnie spisał się bardzo dobrze i dzięki niemu filmy wyglądają o wiele lepiej. Jedynie, do czego mógłbym się przyczepić to do aplikacji, do baterii niby też, ale to już zależy właśnie, jak wyważymy nasz sprzęt na tym gimbalu i czy silniki będą musiały więcej pracować, aby ustabilizować nasz sprzęt. Co do aplikacji, to niestety nie zawsze działała u mnie płynnie. Sprawdzałem na kilku urządzeniach i ten błąd się powtarzał. Tak samo nie zawsze wszystkie funkcje działały. Podczas moich testów Smooth-Q2 miał kilka aktualizacji, które momentami były dosyć spore. Poprawiły one znacząco działanie niektórych funkcji jak np. śledzenie. Jednak nie zawsze to działało tak, jak powinno, momentami się gubił i już nas nie śledził. Nad tym Zhiyun mógłby jeszcze popracować i jestem ciekawy, jak sprawdza się to w Smooth-X.

Zhiyun Smooth-Q2

3. Zdjęcia i film

Zhiyun Smooth-Q2

Jeżeli chodzi o zdjęcia i filmy, to do materiałów do recenzji użyłem Motoroli One Vision. Do nagrywania filmów używałem fabrycznej aplikacji od Motoroli, a do zdjęć panoramicznych aplikacji od Zhiyun, bo tylko wtedy działają przyciski do kontrolowania wyzwolenia migawki. Warto pamiętać, że gimbal jest połączony z telefonem poprzez bluetooth, więc zabiera to nam mnóstwo energii z telefonu i z gimbala. Warto wtedy przy takim nagrywaniu i wykonywaniu zdjęć zabrać power banka, bo na pewno nam się przyda — szczególnie do telefonu, gdzie aplikacje aparatu strasznie dużo pochłaniają energii.

Ciekawą funkcją w Smooth-Q2 jest tryb portretowy, dzięki któremu będziemy mogli łatwo nagrywać filmy z przedniej kamerki na nasze media społecznościowe (IG Story, Snapchat itd.). Na początku ciężko ten tryb opanować, ale po dłuższej zabawie da się już opanować ten sprzęt i dobrze z niego korzystać.

Podsumowując

Zhiyun Smooth-Q2 nie jest jakimś drogim sprzętem. Oczywiście to też nie jest takie tanie, że złapiemy go za 200 zł i możemy się bawić. Smooth-Q2 kosztuje aktualnie ok. 500 zł, jednak patrząc na ceny innych gimbali, to jest to rozsądna cena jak za taki sprzęt. Dostaje on co chwilę aktualizacje usprawniające działanie i mam nadzieję, że czas na baterii też. Więc na pewno za jakiś czas wszystkie funkcje będą działać, tak jak powinny — wiadomo, powinny one działać już na samym początku przynajmniej dobrze, ale co zrobić. Dobrze, że pojawiają się aktualizacje i producent nie zapomina o swoich konsumentach. Mogę Wam polecić ten gimbal, bo tak jak wspomniałem, jest to dosyć dobry sprzęt do naszego domowego użytku — pamiętać jedynie trzeba, że jak macie taki sprzęt pierwszy raz w rękach, to przez kilka dni będziecie się uczyć, jak to wszystko działa i jakie są jego możliwości.

Zhiyun Smooth-Q2

Co sądzisz o tym gimbalu?