Fototest – Motorola Moto G8 Power Lite

Motorola Moto G8 Power Lite

Jakiś czas temu dotarła do mnie Motorola Moto G8 Power Lite. Na blogu mogliście już przeczytać recenzję aparatów w modelach Moto G8 Power, Moto G8 Plus i Moto G8. Wychwalałem te modele nie tylko za aparaty w nich, ale też dlatego, że są tanie, a wiele nimi możemy zrobić. Jak się sprawdza najtańszy model całej tej serii? Poniżej będziecie mogli się przekonać.

Film jest w trakcie przygotowania.

 1. Specyfikacja
 2. Pochmurna pogoda
 3. Słoneczna pogoda
 4. Zdjęcia makro
 5. Zdjęcia w pomieszczeniu
 6. Przednia kamerka
 7. Zdjęcia nocne
 8. Próbka nagrania

1. Specyfikacja

Motorola Moto G8 Power Lite

Motorola to urządzenie wyposażyła w cztery aparaty:

 • Tył:
  • 16 Mpx f/2.0
  • 2 Mpx f/2.4 — do wykrywania głębi ostrości
  • 2 Mpx f/2.4 — makro
 • Przód:
  • 8 Mpx f/2.0

2. Pochmurna pogoda

Zdjęcia podczas pochmurnej pogody wychodzą naprawdę dobrze. Jakość i szczegółowość zdjęć jest na dosyć wysokim poziomie i nie można nic na ten temat złego powiedzieć. Na całe szczęście mamy tutaj automatyczny HDR — niestety nie działa on tak samo dobrze, jak w innych Motorolach. No ale co tu dużo mówić, mamy tutaj zupełnie inną aplikację aparatu, która nie posiada wielu funkcji i jest strasznie prosta, a nawet można powiedzieć, że ograniczona. Co do kolorów to muszę powiedzieć, że momentami są one mocniejsze i nic z tym nie zrobimy, jednak jak na telefon za ok. 700 zł, to i tak nie ma źle.

Pochmurna pogoda - Motorola Moto G8 Power Lite

Pochmurna pogoda - Motorola Moto G8 Power Lite

3. Słoneczna pogoda

Podczas słonecznej pogody zdjęcia wychodzą dobrze. Jakość i szczegółowość zdjęć stoi na dobrym poziomie i to, co jest najważniejsze, to biel nie jest przepalona — a czasami w niektórych modelach za podobną cenę takie zjawisko się zdarza. Jedynie, na co można narzekać, to rozpiętość tonalna, która nie jest taka, jakbyśmy tego oczekiwali, zwłaszcza przy tym automatycznym HDRerze. Przynajmniej kolory są odpowiednie i jedynie momentami zieleń jest mocniejsza. Niektórym może to odpowiadać, a niektórym już nie.

Słoneczna pogoda - Motorola Moto G8 Power Lite

Słoneczna pogoda - Motorola Moto G8 Power Lite

4. Zdjęcia makro

Jeżeli chodzi o zdjęcia makro, to muszę przyznać, że głównym aparatem wychodzą dosyć dobre tego typu zdjęcia. Oczywiście mamy momentami przepalone tło i nic z tym nie zrobimy. Głębia ostrości z głównego aparatu jest dosyć dobra jak na tego typu urządzenie i nawet dobrze oddziela tło od głównego obiektu zdjęcia. Motorola dodała do tego urządzenia aparat makro, jednak patrząc, na to jakiej jakości będziemy mieć te zdjęcia, to nie polecam z niego korzystać — chociaż nie będę ukrywać, że w tej Moto nie wychodzi to najgorzej. Dodatkowo posiadamy w tym modelu tryb portretowy, który średnio działa, ale przynajmniej momentami możemy nim zrobić artystyczne zdjęcie lub portret komuś.

Zdjęcia makro - Motorola Moto G8 Power Lite

Zdjęcia makro - Motorola Moto G8 Power Lite

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

W sprawie zdjęć w pomieszczeniu to chyba nie wiele osób się zdziwi, że za rewelacyjnie to tu nie ma. Przy naturalnym, jak i sztucznym oświetleniu zdjęcia wyglądają nie za dobrze. Chociaż od razu muszę przyznać, że w sztucznym oświetleniu zdjęcia udadzą się bardziej, a to tylko dlatego, że aparaty w tym modelu potrzebują więcej światła. Przy naturalnym oświetleniu zdjęcia mogą się wydawać ciemniejsze i nie dla każdego będzie to super, tak samo ostrość nie jest w takich warunkach szybko wybierana. Co jest i tak najważniejsze, to krawędzie są odrobinę poszarpane i rozmazane — Motorola tutaj nad tym się nie postarała.

Zdjęcia w pomieszczeniu - Motorola Moto G8 Power Lite

Zdjęcia w pomieszczeniu - Motorola Moto G8 Power Lite

6. Przednia kamerka

Przednia kamerka jest dosyć przeciętna w tym urządzeniu. Od razu powiem, że myślałem, iż będzie znacznie gorzej, a jest wręcz przeciwnie. Oczywiście w średnich warunkach oświetleniowych nie zrobimy super tego typu zdjęć i z tym trzeba się pogodzić. Jednak przy lepszym oświetleniu zdjęcia wyjdą znacznie lepiej, chociaż momentami tło na tego typu zdjęciach może być mocno prześwietlone — warto o tym wiedzieć. Najważniejsze i tak jest, że możemy tym telefonem wykonać zdjęcie typu selfie i jakoś to zdjęcie wygląda.

Przednia kamerka - Motorola Moto G8 Power Lite

7. Zdjęcia nocne

Co do zdjęć nocnych, to Motorola nie wszystkie swoje modele wyposaża w tryb nocny, a tryb profesjonalny też jest ograniczony. W Moto G8 Power Lite nie znajdziemy żadnych z wymienionych przeze mnie trybów, mamy tylko tryb automatyczny i automatyczny HDR — tyle powinno nam w tym modelu wystarczyć. Więc jak radzi sobie ten model przy takim oświetleniu? No muszę powiedzieć, że nie za dobrze i chociaż zdjęcia nie są jedną czarną plamą, to i tak takimi zdjęciami aż szkoda będzie się chwalić. No cóż, nie jest to urządzenie stworzone do tego typu zdjęć, a szkoda, bo Motorola mogła się pokusić o dodanie przynajmniej trybu profesjonalnego.

Zdjęcia nocne - Motorola Moto G8 Power Lite

8. Próbka nagrania

Motorola Moto G8 Power Lite ma możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości Full HD. Oczywiście, że jest to tania Motorola, to nie mamy tutaj żadnej stabilizacji — chociaż według mnie Motorola mogła się pokusić o dodanie cyfrowej stabilizacji, aby móc przynajmniej nagrać stabilniejsze filmy naszej codzienności. Co do samych filmów, to nie wyglądają one aż tak źle. Jedynie czego brakuje to stabilizacji, bo nawet autofocus bardzo sprawnie działa. Oczywiście chmury mogą być przepalone w niektórych częściach kadru, ale to tylko dlatego, że telefon podbija nam ekspozycję, aby nagrania były jaśniejsze.

Podsumowując

Motorola Moto G8 Power Lite

Motorola Moto G8 Power Lite to tanie urządzenie, które nie działa aż tak źle. Oczywiście można było się czego innego spodziewać po Motoroli, ponieważ wiele razy marka mnie mocno zaskoczyła, że zrobiła tanie urządzenie, które nie tylko świetnie działa, ale także ma bardzo dobre aparaty. Tutaj przy Moto G8 Power Lite jest dobrze, ale bez zbędnych zaskoczeń. Nie mniej jednak mogę polecić ten model dla osób, które poszukują dużego i dobrze działającego telefonu za niewielkie pieniądze, a aparaty to dla nich drugorzędna sprawa.

Zdjęcia wykonane Motorolą Moto G8 Power Lite -> ZDJĘCIA

A jaka jest Twoja opinia?