Fototest – Motorola Moto G8

Motorola Moto G8

Niedawno trafiła do mnie Motorola Moto G8, jest to słabszy brat Motoroli Moto G8 Plus, z której jak możecie pamiętać, byłem zadowolony. Jak sprawdził się u mnie Moto G8, jeden z tańszych przedstawicieli najnowszej serii Moto G z serii 8? Tego się przekonacie z tej recenzji, ja tylko muszę powiedzieć, że byłem bardzo zaskoczony i od razu muszę, przyznać, że nie ma tragedii (jak na jego cenę).

 1. Specyfikacja
 2. Pochmurna pogoda
 3. Słoneczna pogoda
 4. Zdjęcia makro
 5. Zdjęcia w pomieszczeniu
 6. Przednia kamerka
 7. Zdjęcia nocne
 8. Próbka nagrania

1. Specyfikacja

Motorola Moto G8

Motorola ten telefon wyposażyła w cztery aparaty:

 • Tył:
  • 16 Mpx f/1.7
  • 2 Mpx f/2.2 — makro
  • 8 Mpx f/2.2 — szeroki kąt
 • Przód:
  • 8 Mpx f/2.0

2. Pochmurna pogoda

Zdjęcia podczas pochmurnej pogody wychodzą bardzo dobrze, jakość i szczegółowość zdjęć jest na bardzo dobrym poziomie. Co ważne to mamy tutaj automatyczny HDR i sztuczną inteligencję, więc tak naprawdę rozpiętość tonalna będzie poprawna, a przy sztucznej inteligencji od Motoroli kolory nie będą przesadzone. Pamiętajcie, że ten model można już kupić do 800/900 zł, a jak na razie zdjęcia (nawet z szerokiego kąta) prezentują się na tyle dobrze, a nawet na tyle bardzo dobrze, że nie będzie to tylko telefon do zdjęć na wycieczkach — polecam także zobaczyć zdjęcia w galerii na samym końcu recenzji, bo jest tam dużo zdjęć do zobaczenia.

Pochmurna pogoda - Motorola Moto G8

Pochmurna pogoda - Motorola Moto G8

3. Słoneczna pogoda

Podczas słonecznej pogody zdjęcia wyglądają równie dobrze co przy odrobinie gorszych warunkach oświetleniowych. Jakość i szczegółowość zdjęć jest na bardzo wysokim poziomie jak na taki model i trzeba za to pochwalić Motorolę — pokazują, że da się zrobić tani i dobry telefon dla mniej wymagających użytkowników lub dla tych, którzy nie mają wielkiej sumy na zakup nowego modelu. Automatyczny HDR od Motoroli sprawdza się tak, jak trzeba. Sztuczna inteligencja nasyca kolory odrobinę bardziej przy takim oświetleniu, ale na szczęście nie boli to tak w oczy i jest to przyjemne, zawsze można wyłączyć sztuczną inteligencję, ale ja akurat bym w tym modelu zostawił — dużo może pomóc.

Słoneczna pogoda - Motorola Moto G8

Słoneczna pogoda - Motorola Moto G8

4. Zdjęcia makro

W sprawie zdjęć makro to powiedzieć muszę, że mamy tutaj aparat makro, jednak jakość zdjęć w dalszym ciągu nie jest satysfakcjonująca (no w końcu 2 Mpx). Dlatego przy tego typu zdjęciach polecam w większości wykorzystywać główny aparat — zdjęcia mają o wiele lepszą szczegółowość, a kolory są przyjemniejsze dla oka (nawet ze sztuczną inteligencją). Jakość i szczegółowość zdjęć jest na bardzo wysokim poziomie i szkoda, że producent nie pokusił się o autofocus w szerokim kącie, ale wiadomo, że to jest za tanie urządzenie na to. Głębia ostrości z głównego aparatu wygląda bardzo ładnie, dobrze oddziela tło od głównego obiektu zdjęcia (przy makro już nie). Dodatkowo mamy tutaj tryb portretowy, który jak na taki model sprawdza się świetnie i można Moto G8 wykonać ładne portrety na swoje portale społecznościowe.

Zdjęcia makro - Motorola Moto G8

Zdjęcia makro - Motorola Moto G8

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

Jeżeli chodzi o zdjęcia w pomieszczeniu, to powiedzieć muszę, że w obu przypadkach jest dobrze, a nawet bardzo dobrze. Przy zdjęciach w naturalnym oświetleniu jakość i szczegółowość jest na wysokim poziomie i autofocus sprawdza się tak, jak powinien. Co jest najważniejsze, to krawędzie są tylko odrobinę poszarpane i rozmazane — nie jest to oczywiście za dobre, ale ważne, że nie widać tego aż tak mocno, jak czasami bywa w podobnych urządzeniach z podobnej półki cenowej. Przy sztucznym oświetleniu zdjęcia są równie dobre co przy naturalnym świetle, jednak przy sztucznym oświetleniu zdjęcia mogą być czasami ciemniejsze i wtedy lepiej pobawić się ekspozycją. Przynajmniej kolory przy sztucznym oświetleniu są naturalne, balans bieli działa poprawnie, a autofocus w Motoroli sprawdza się nawet w tańszych modelach super.

Zdjęcia w pomieszczeniu - Motorola Moto G8

Zdjęcia w pomieszczeniu - Motorola Moto G8

6. Przednia kamerka

Przednia kamerka w Motoroli nie była aż taka zła dotychczas, wcześniej nie sprawdzały się one w tych tańszych modelach, ale tak jak już wspomniałem, Motorola pokazuje, że da się wykonać tani telefon, który można pokochać. Przednia kamerka w Motoroli Moto G8 jest wystarczająca, nawet do tego, aby wykonywać zdjęcia w średnich warunkach oświetleniowych. Dlatego przyznać muszę, że osoby, które lubią robić sobie tego typu zdjęcia, na pewno będą zadowolone z tego przedniego aparatu.

Przednia kamerka - Motorola Moto G8

7. Zdjęcia nocne

Motorola w większości nie miała dobrych telefonów do zdjęć nocnych. Były jednak przypadki, przy których można było zrobić (i nadal można robić) super jasne zdjęcia w nocy. Są to m.in. modele: Moto G8 Power, One Zoom, Moto G8 Plus, One Vision. Jak sprawdza się Motorola Moto G8? Mimo braku trybu nocnego to i tak w trybie automatycznym wykonamy dosyć jasne i dobre zdjęcie, którym będzie można pochwalić się przed znajomymi. W trybie manualnym również możemy wykonać jasne zdjęcia, jednak w dalszym ciągu Motorola nie pozwala nam na dłuższy czas naświetlania, a szkoda. Jednak trzeba przyznać, że w trybie automatycznym i manualnym wykonamy dosyć dobre, ale nie za jasne zdjęcia.

Zdjęcia nocne - Motorola Moto G8

Zdjęcia nocne - Motorola Moto G8

8. Próbka nagrania

Motorola Moto G8 pozwala nam na nagrywanie filmów w rozdzielczości 4K, co ważne, to stabilizację mamy tylko w rozdzielczości Full HD, ale do tego już przywykliśmy, że w tańszych modelach w najwyższej rozdzielczości nie mamy takich możliwości. Co do samych filmów to powiedzieć muszę, że ze stabilizacją filmy wyglądają bardzo ładnie, tylko szkoda, że kolorystyka podczas nagrywania odrobinę się różni między głównym aparatem a szerokokątnym — tak to naprawdę można nagrać ładne filmy i mieć pamiątkę z jakiegoś wydarzenia w życiu.

Podsumowując

Motorola Moto G8

Motorola Moto G8 to tani telefon, który można pokochać, nie tylko ze względu na jego działanie, a ze względu na aparaty w tym modelu. Rzadko się zdarza, że jestem zadowolony z takich budżetowych urządzeń, ale Motorola zawsze potrafi mnie zaskoczyć i znowu to zrobiła. Więc mogę polecić to urządzenie każdemu, a szczególnie osobom, które nie mają wysokiego budżetu na nowy sprzęt, a chcą mieć ładne zdjęcia codzienności lub mieć pamiątki z wycieczek. Coraz bardziej mnie ciekawi, co takiego Motorola pokaże nam jeszcze w tym roku.

Zdjęcia wykonane Motorolą Moto G8 -> ZDJĘCIA

A jaka jest Twoja opinia?