Jakiś czas temu dane mi było testować dla Was aparaty w Honorze 20, teraz przyszedł czas, abym pokazał Wam, jak sprawdzają się w lepszej wersji Honora 20, czyli w telefonie Honor 20 Pro, który według mnie o wiele lepiej radzi sobie z fotografią, niż jego słabszy odpowiednik. Od razu muszę Wam powiedzieć, że ten Honor najbardziej przypadł mi do gustu z wszystkich testowanych przeze mnie urządzeń od tego producenta, ale czy ten telefon jest pozbawiony wad? Poniżej się przekonacie.
Zanim przejdziecie dalej, serdecznie Was zapraszam do obejrzenia czterech zalet i pięciu wad aparatów w tym urządzeniu.
- Specyfikacja
- Pochmurna pogoda
- Słoneczna pogoda
- Zdjęcia makro
- Zdjęcia w pomieszczeniu
- Przednia kamerka
- Zdjęcia nocne
- Próbka nagrania
1. Specyfikacja
Honor to urządzenie wyposażyło w pięć aparatów. Cztery z nich znajdują się na tylnej obudowie i główny aparat posiada matrycę 48 Mpx z przesłoną f/1.4. Drugi aparat szerokokątny posiada matrycę 16 Mpx z przesłoną f/2.2. Trzeci aparat jest wraz z teleobiektywem i posiada matrycę 8 Mpx z przesłoną f/2.4. Ostatni aparat to aparat makro, który posiada matrycę 2 Mpx z przesłoną f/2.4.
Przednia kamerka to aparat z matrycą 32 Mpx i przesłoną f/2.0.
2. Pochmurna pogoda
Zdjęcia podczas pochmurnej pogody wychodzą dosyć dobrze. Jasność i szczegółowość jest na bardzo wysokim poziomie, ale co tu się dziwić, jest to przecież urządzenie z dopiskiem Pro, to w końcu powinno być dobrze (chociaż nie zawsze jest). Przy tego typu oświetleniu jest naprawdę bardzo dobrze. Nawet kolory są odpowiednie i tak powinno być. Oczywiście nie mamy tutaj automatycznego HDR (cały czas nad tym ubolewam) i jest wyostrzanie wraz ze sztuczną inteligencją. Co do trybu AI to powiedzieć muszę, że Honor poprawił trochę ten tryb, ale w dalszym ciągu momentami kolory są zbyt mocne.
3. Słoneczna pogoda
Przy słonecznej pogodzie zdjęcia również są bardzo dobre i bardzo cieszy mnie fakt, że cienie nie są zbyt mocne — przy Honorze 20 często się to zdarzało. Tak to same zdjęcia mają bardzo dobrą szczegółowość i jakość, przynajmniej przy tym modelu nie trzeba się o to martwić. Kolory są równie dobre co przy gorszych warunkach oświetleniowych i czasami dobrze jest przy tego typu zdjęciach włączyć sztuczną inteligencję, ponieważ wtedy niebo jest o wiele bardziej błękitne. Zieleń momentami przy sztucznej inteligencji jest bardzo mocna i nie wygląda to naturalnie — na szczęście zdarza się już to znacznie rzadziej niż wcześniej — było kilka aktualizacji.
4. Zdjęcia makro
Jeżeli chodzi o zdjęcia makro, to muszę powiedzieć, że głównym aparatem wykonamy super zdjęcia tego typu! Oczywiście mamy w tym modelu aparat makro, który działa o wiele lepiej niż w Honorze 20. Chociaż w dalszym ciągu, aby zdjęcie przynajmniej, chociaż troszeczkę się udało, to potrzebujemy dużo światła. Dodać jeszcze muszę, że w tym aparacie makro brakowało mi autofocusu, który już znajduje się w nowszych urządzeniach z takowym aparatem. Sama głębia ostrości z głównego aparatu jest bardzo ładna i subtelna, a przy trybie przysłona można już całkiem niezłe efekty osiągnąć — widać, że producenci w dalszym ciągu poprawiają te wszystkie tryby portretowe, aby to działało znacznie lepiej. Powiedzieć muszę jeszcze, że tutaj czasami dobrze jest mieć włączoną sztuczną inteligencję — kolory wtedy aż cieszą oko.
5. Zdjęcia w pomieszczeniu
W sprawie zdjęć w pomieszczeniu to powiedzieć muszę, że nie ma źle. W obu warunkach oświetleniowych zdjęcia są naprawdę w porządku, chociaż zmartwiło mnie w tym urządzeniu to, że krawędzie są trochę poszarpane i rozmazane — najbardziej widać to przy jednolitym tle. Mimo to i tak muszę pochwalić Honora za autofocus, który w obu rodzajach oświetlenia radził sobie całkiem nieźle. Nawet kolory w sztucznym oświetleniu są poprawne, więc balans bieli, też sobie całkiem nieźle daje radę. Przynajmniej w tym modelu nie można narzekać na to, że w odrobinę gorszych warunkach oświetleniowych nie zrobimy zdjęcia.
6. Przednia kamerka
Przednia kamerka w tym modelu bardzo mnie pozytywnie zaskoczyła, ponieważ jakość i szczegółowość (nawet w tych średnich warunkach oświetleniowych) jest bardzo dobra. Przynajmniej mogę przyznać, że producent postarał się tutaj nad głównym aparatem i nad przednim. Dlatego osoby, które lubią robić sobie zdjęcia typu selfie, na pewno spodoba im się jakość przedniej kamerki. Kolory również są dobre (nawet można włączyć sztuczną inteligencję). Przynajmniej balans bieli działa równie dobrze co w głównym aparacie (i szerokokątnym).
7. Zdjęcia nocne
Zdjęcia nocne wykonane tym telefonem wychodzą całkiem nieźle (ale też nie zawsze). Czasami zdarzają się momenty, że w trybie automatycznym nie udadzą się tak ładnie zdjęcia — mogą wyjść poruszone lub będzie za dużo szumów i ziarna. Miłym dodatkiem w tym urządzeniu jest tryb nocny, który spisuje się całkiem nieźle i zdjęcia są wtedy pozbawione szumów, ziarna i są o wiele jaśniejsze. Oczywiście mamy tutaj tryb manualny, ale jak wiadomo nie każdy umie się nim posługiwać, ale dodać mogę, że nim można znacznie więcej wyciągnąć z głównego aparatu. Powiedzieć muszę i tak, że jeżeli zrobi się ciemniej, to polecam wtedy korzystać z trybu nocnego, aby nie zawieźć się na trybie automatycznym.
8. Próbka nagrania
Honor 20 Pro ma możliwość nagrywania w rozdzielczości 4K. Mamy tutaj optyczną stabilizację obrazu i niestety nie zawsze ona działa, tak jakbyśmy tego chcieli. Oczywiście obraz nie trzęsie się tak mocno, jak bez niej, więc można to uznać za ogromną zaletę. Największą wadą tego modelu przy nagrywaniu jest autofocus, który o dziwo słabo działa — przy zdjęciach jest o wiele lepiej. Co do samego nagrania to powiedzieć muszę, że źle nie jest, boli tylko sam fakt, że widać różnicę kolorystyczną między aparatami i ten nieszczęsny autofocus. No oczywiście brak stabilizacji w szerokim kącie — wtedy lepiej nagrywać przy pomocy gimbala.
Podsumowując
Honor 20 Pro to bardzo dobry i bardzo udany telefon. Co też jest ważne, to nie jest on taki drogi, jakby mogło się zdawać. Jednak czy opłaca się kupować ten telefon ze względu na aparaty? Według mnie tak, ponieważ główny aparat i przedni spisują się bardzo dobrze w tym modelu. Trochę gorzej jest w aparacie szerokokątnym (ale i tak znacznie lepiej niż w zwykłym Honorze 20), no i ten aparat makro, który według mnie jest tylko bajerem — super zdjęć nim nie wykonamy. Mimo wszystko i tak polecam ten telefon, jeżeli zastanawiacie się nad tańszym telefonem z super aparatem/aparatami, to zdecydowanie weźcie ten model pod rozwagę.
Zdjęcia wykonane Honorem 20 Pro -> ZDJĘCIA