Fototest – Nokia 7.2

Nokia 7.2

Jakiś czas temu mogłem testować dla Was Nokię 6.2. Teraz przyszedł czas, abym pokazał Wam możliwości fotograficzne telefonu Nokia 7.2. Jak sprawdzał się u mnie nowszy, a dokładniej to starszy brat Nokii 7.1? Tego będziecie mogli się dowiedzieć z tej recenzji. Na początku mogę powiedzieć, że bardzo zaskoczył mnie ten model i już nie mogę się doczekać testów nowszych urządzeń tego producenta.

 1. Specyfikacja
 2. Pochmurna pogoda
 3. Słoneczna pogoda
 4. Zdjęcia makro
 5. Zdjęcia w pomieszczeniu
 6. Przednia kamerka
 7. Zdjęcia nocne
 8. Próbka nagrania

1. Specyfikacja

Nokia 7.2

Nokia ten model wyposażyła w cztery aparaty:

 • Tył:
  • 48 Mpx f/1.79
  • 8 Mpx f/2.2 — szeroki kąt
  • 5 Mpx — czujnik głębi
 • Przód:
  • 20 Mpx f/2.0

2. Pochmurna pogoda

Zdjęcia podczas pochmurnej pogody wychodzą naprawdę dobrze. Jakość i szczegółowość zdjęć jest na bardzo dobrym poziomie i nie można na to narzekać. Oczywiście zdjęcia nie są wykonywane w pełnej rozdzielczości i warto o tym pamiętać — niektórzy producenci szykują tryby, które umożliwiają na wykonywanie zdjęć całą matrycą, jednak minusem jest to, że zdjęcia wtedy ważą bardzo dużo. Także nie zawsze wtedy możemy uruchomić takie tryby jak automatyczny HDR i sztuczną inteligencję, chociaż niektórzy producenci to obeszli (Oppo/Realme). Dodatkowo powiedzieć muszę o tym, że mamy tutaj automatyczne HDR i wykrywanie scen, czyli taką uboższą sztuczną inteligencję.

Pochmurna pogoda - Nokia 7.2

Pochmurna pogoda - Nokia 7.2

3. Słoneczna pogoda

Przy słonecznej pogodzie jest równie dobrze co przy gorszych warunkach oświetleniowych. Jakość i szczegółowość zdjęć jest na bardzo dobrym poziomie, trudno coś złego mówić na tę Nokię w takim oświetleniu. Widać, że producent stara się mocno poprawić pod tym względem i nawet mu to wychodzi. Co ważne, to dzięki automatycznemu HDR w tym modelu rozpiętość tonalna jest na poprawnym poziomie. Dzięki sztucznej inteligencji, kolory nie są takie intensywne i można za to pochwalić ten model Nokii — zdjęcia krajobrazów wyjdą naprawdę naturalnie.

Słoneczna pogoda - Nokia 7.2

Słoneczna pogoda - Nokia 7.2

4. Zdjęcia makro

W sprawie zdjęć makro to przyznać muszę, że tą Nokią uda się zrobić naprawdę super tego typu zdjęcia. Może nie wyostrzymy ze zbyt bliska, ale przynajmniej głębia ostrości wygląda bardzo ładnie, dobrze oddziela tło od głównego obiektu zdjęcia. Tło także nie jest przepalone, a to zasługa automatycznego HDR. Oczywiście mamy tutaj także tryb portretowy, który o dziwo mnie mocno zaskoczył. Tą Nokią, która nie kosztuje aż tak dużo, można zrobić ładne portrety lub po prostu zdjęcia z rozmazanym tłem — więcej zdjęć możecie zobaczyć w galerii podlinkowanej na końcu recenzji.

Zdjęcia makro - Nokia 7.2

Zdjęcia makro - Nokia 7.2

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

Jeżeli chodzi o zdjęcia w pomieszczeniu, to przyznać muszę, że w obu warunkach oświetleniowych jest nieźle. Jednie przy sztucznym oświetleniu zdjęcia mogą wpadać w cieplejsze odcienie. Tak to poza tym, to jakość i szczegółowość zdjęć stoi na wysokim poziomie. Co jest najważniejsze, to krawędzie nie są mocno poszarpane i rozmazane — widać, że producent się mocno nad tym postarał i nie ma tak, jak przy niektórych urządzeniach w podobnej cenie. Przynajmniej można powiedzieć, że tym telefonem uda nam się zrobić całkiem niezłe zdjęcia w pomieszczeniu i nie będzie można na to narzekać — oczywiście głównym aparatem.

Zdjęcia w pomieszczeniu - Nokia 7.2

Zdjęcia w pomieszczeniu - Nokia 7.2

6. Przednia kamerka

Przednia kamerka w tym modelu mnie trochę zasmuciła, a to tylko dlatego, że w średnich warunkach oświetleniowych zdjęcia nie wypadają najlepiej. Kolory są przygaszone, a na samych zdjęciach mogą pojawić się szumy i ziarno. Oczywiście przy lepszej pogodzie i oświetleniu, będzie to wyglądało odrobinę lepiej. Jednak nie zawsze takie mamy warunki do zdjęć. Przyznać jednak muszę, że w tym lepszym oświetleniu możemy zrobić na tyle jasne i dobre selfie, że osoby, które lubią robić sobie dużo tego typu zdjęć, na pewno będą zadowolone — przy gorszym oświetleniu lepiej zrobić już zdjęcie tylną kamerką.

Przednia kamerka - Nokia 7.2

7. Zdjęcia nocne

Nokia nie miała wielu urządzeń z dobrymi aparatami w nocy. Nokia 7.2 też nie jest może stworzona do zdjęć tego typu, jednak przyznać muszę, że zdjęcia czy to w trybie automatycznym lub nocnym, wychodzą jasne. Oczywiście lepiej wykonywać tego typu zdjęcia trybem nocnym, ponieważ zdjęcia są wtedy ostrzejsze i bardziej szczegółowe. W trybie nocnym także mamy większy kontrast, ale za to możemy szybko z ręki zrobić zdjęcie i będzie jakoś wyglądało. Nokia mogłaby poprawić trochę tryb automatyczny, aby zdjęcia wyglądały lepiej. Dopowiem jeszcze, że mamy tutaj tryb profesjonalny, którym można pobawić się na tyle, aby uzyskać fajne efekty, ale to lepiej jakby używały osoby, które się znają, choć odrobinę na parametrach i dobrze wszystko dobrały.

Zdjęcia nocne - Nokia 7.2

Zdjęcia nocne - Nokia 7.2

8. Próbka nagrania

Nokia 7.2 ma możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości 4K. Niestety nie mamy tutaj optycznej stabilizacji obrazu, ale mamy za to elektroniczną, która o dziwo w tym modelu działa dosyć dobrze (szczególnie przy szerokim kącie). Co do samego nagrania to powiedzieć muszę, że czasami widać skoki ekspozycji i ostrości, ale do takich krótkich nagrań to nie przeszkadza. Profesjonalnych filmów nie nagramy tym telefonem, ale takie filmiki z dnia codziennego dla nas samych owszem. Szkoda, że nie możemy się przełączać między aparatami podczas nagrywania. Aby się przełączyć z głównego aparatu na szeroki kąt, musimy zatrzymać nagrywanie.

Podsumowując

Nokia 7.2

Nokia 7.2 nie jest aż tak drogim modelem. Na całe szczęście dobrze mi się z niego korzystało (o wiele lepiej niż z 6.2). Widać także znaczną poprawę względem starszej wersji i bardzo mnie to cieszy, ponieważ Nokia może nie jest taka popularna jak kiedyś, a widać dalej walczy o to, aby podbić rynek — przynajmniej tymi średniakami. Według mnie można zainteresować się tym modelem bardziej, ponieważ dużo można z niego wyciągnąć, jak się tylko chce. Zdjęcia na szybki strzał nie zawsze będą wyglądać tak jakbyśmy tego oczekiwali, ale jak się do tego przyłożymy to może wyjść naprawdę ładny obrazek.

Zdjęcia wykonane Nokią 7.2 -> ZDJĘCIA

A jaka jest Twoja opinia?