Bardzo długo w swoich rękach nie miałem żadnego Samsunga od serii Galaxy S3. Według mnie to bardzo długo i warto było walczyć, aby zacząć współpracę z firmą Samsung i zacząć testować ich urządzenia. Jakiś czas temu przyjechał do mnie Samsung Galaxy A5 (2017), z którego świetnie mi się korzystało, nawet i z aparatu, mimo iż nie ma optycznej stabilizacji obrazu (a mogłaby być) to naprawdę zdjęcia z nawet jasnego obiektywu wychodzą świetne, chociaż czasami są rozczarowania, ale to naprawdę w małym stopniu.
Przed przeczytaniem dalszej recenzji zapraszam do obejrzenia rozpakowania tego urządzenia.
- Specyfikacja
- Pochmurna pogoda (zależy od pogody)
- Słoneczna pogoda (zależy od pogody)
- Zdjęcia makro
- Zdjęcia w pomieszczeniu
- Przednia kamerka
- Zdjęcia nocne
- Przykładowe wideo
1. Specyfikacja
Samsung wyposażyło ten model telefonu w główny aparat o matrycy 16 Mpx z przysłoną f/1.9. Nie jest to najjaśniejsza przysłona na rynku aparatów w telefonach, ale daje sobie radę.
Zaś przedni aparat został również wyposażony w aparat o matrycy 16 Mpx z przysłoną f/1.9, tak to są te same aparaty z przodu i z tyłu urządzenia i gdyby nie fakt braku stabilizacji obrazu to wszystko byłoby pięknie, nie każde urządzenie jest idealne.
2. Pochmurna pogoda
Zdjęcia podczas pochmurnej pogody wychodzą trochę jasne, ale też nie aż takie ciemne. Na drugim przykładowym zdjęciu jest zauważalny miły klimat zachmurzonego nieba i co jest najlepsze nie widać z tego powodu żadnych szumów czy ziarna wywołane przez ciemną scenerię. Aparat daje sobie radę, brawo Samsung.
3. Słoneczna pogoda
Podczas słonecznej pogody zdjęcia wyglądają super, detale są na świetnym poziomie, jak i ostrość jest trochę podkręcona. Naprawdę wszystko jest tutaj na miejscu, nie ma żadnych zniekształceń czy przekłamań koloru. Aparaty Samsunga ponoć wymiatają i widzę to już na tym urządzeniu, że jest świetnie w tej kwestii. Na pierwszym przykładowym zdjęciu widać po prawej stronie, że jest taki czarny pasek, przypadkiem nie zauważyłem, że kawałek okna wszedł mi do kadru.
4. Zdjęcia makro
Co mogę powiedzieć, wykonując zdjęcia makro tym telefonem? Otóż czasami jest super a czasami nie ze względu na brak stabilizacji obrazu i czasami takie oto zdjęcia mogą być poruszone. Jednak, kiedy ustawimy się i nasze ręce nie będą tak drgać, to zdjęcia wychodzą pięknie. Mają ładne kolory i szczegółowość jest odpowiednia. Nawet głębia ostrości wygląda super i naturalnie, a nie sztucznie jak czasami mamy w podwójnych aparatach.
5. Zdjęcia w pomieszczeniu
Podczas wykonywania zdjęć w pomieszczeniu są wzloty i upadki. Czasami są detale a czasami nie, tak samo z szumami, czasami są a czasami nie. Wszystko zależy od światła i to widać. Pierwsze przykładowe zdjęcie jest takie se i widać szumy a zaś drugie zdjęcie jest nawet ok. Jednak mogłyby być lepsze detale i tyle.
6. Przednia kamerka
Z przednią kamerką są czasami małe heheszki, niby jest ten sam aparat co w głównym aparacie, a czasami jednak są więcej poruszone zdjęcia, niż gdy wykonujemy zdjęcia tylnym aparatem, jednak nie ma tyle złego, co na dobre by nie wyszło. Zdjęcia są jasne czasami aż za jasne i nie są pozbawione detali. Naprawdę Samsung mógłby popracować nad tym i przynajmniej zrobić stabilizację obrazu w oprogramowaniu.
7. Zdjęcia nocne
Zdjęcia nocne nie urywają i czasami zasmucają. Dlaczego nawet aparat z jaśniejszą przysłoną robi gorsze zdjęcia w nocy niż inne? Czasami jest to sprawa wbudowanej aplikacji aparatu w telefonie, jednak zawsze jest wyjście i można ustawić telefon na statywie i pobawić się trybem profesjonalnym. Możliwe, że dopiero wtedy cały potencjał aparatu byłby wykorzystany.
8. Przykładowe wideo
Samsung Galaxy A5 (2017) niestety nagrywa tylko rozdzielczości Full HD. Samsung mógł się pokusić o możliwość nagrywania w 4K. Jest to tegoroczne urządzenie i powinno być to już standardem tak samo, jak stabilizacja obrazu. Niestety tego Samsungowi nie odpuszczę. Tak poza tym nagranie jest w miarę dobre i kolory są żywe, jednak nie ma tego lekkiego przejście między ciemną scenerią a jasną. Kiedy najedziemy kamerą na ziemie, to niestety niebo jest prześwietlone, a kiedy najedziemy na niebo, to ziemia jest wtedy niedoświetlona.
Podsumowując
Samsung Galaxy A5 (2017) to jednak dobry telefon z dobrym aparatem mimo kilkukrotnego narzekania, ale mogę powiedzieć, że chyba prawie zawsze będę narzekał, bo nie ma telefonu idealnego. Samsung Galaxy A5 (2017) to telefon prawie idealny dla osób, które lubią fotografować krajobrazy. Również ten telefon jest dla osób robiących zdjęcia okazyjnie, a chcą mieć zdjęcia dobrej jakości.
Zdjęcia wykonane Samsungiem Galaxy A5 (2017) -> ZDJĘCIA