Fototest – Samsung Galaxy Note10

Samsung Galaxy Note10

Dawno nie miałem do czynienia z Samsungiem z serii Note. Na szczęście jakiś czas temu w moje ręce trafił najnowszy Galaxy Note10, który podobno miał i ma wymiatać swoimi aparatami, funkcjami rysika itd. No oczywiście nie mogłem się doczekać, ponieważ to zawsze jakieś nowe doświadczenie i sprawdzenie jak radzi sobie Note10 w różnych warunkach oświetleniowych. Jak możecie sobie przypominać, to bardzo chwaliłem sobie Galaxy Note 8 (Note 9 już trochę mniej). Dlatego tym bardziej byłem zainteresowany aparatami w Samsungu Galaxy Note10.

  1. Specyfikacja
  2. Pochmurna pogoda
  3. Słoneczna pogoda
  4. Zdjęcia makro
  5. Zdjęcia w pomieszczeniu
  6. Przednia kamerka
  7. Zdjęcia nocne
  8. Próbka nagrania

1. Specyfikacja

Samsung Galaxy Note10

Samsung to urządzenie wyposażyło w cztery aparaty. Trzy z nich znajdują się na tylnej obudowie i główny aparat posiada matrycę 12 Mpx z mechaniczną przesłoną f/1.5-f/2.4. Drugi aparat jest ultraszerokokątny i posiada matrycę 16 Mpx z przesłoną f/2.2. Trzeci aparat, to aparat z teleobiektywem i posiada matrycę 12 Mpx z przesłoną f/2.1.

Przednia kamerka to aparat z matrycą 10 Mpx i przesłoną f/2.2.

2. Pochmurna pogoda

Zdjęcia w pochmurną pogodę wychodzą dosyć dobrze. Jakość i szczegółowość zdjęć jest na bardzo wysokim poziomie. Zdjęcia w tych średnich warunkach oświetleniowych mogą się podobać i jest to niewątpliwy plus tego Note’a. Dodatkowo powiedzieć muszę, że reszta aparatów również sobie dobrze radzi w takim oświetleniu i zdjęcia z nich możecie zobaczyć w galerii na samym końcu recenzji. Kolory również są dobre i przyznać muszę, że sztuczna inteligencja (optymalizator scen) i automatyczny HDR super sobie radzi i nie można na to narzekać.

Pochmurna pogoda - Samsung Galaxy Note10

Pochmurna pogoda - Samsung Galaxy Note10

3. Słoneczna pogoda

Przy słonecznej pogodzie zdjęcia wychodzą jeszcze lepiej niż w średnich warunkach oświetleniowych. Jakość i szczegółowość zdjęć jest na bardzo wysokim poziomie (tak jak w odrobinę gorszych warunkach oświetleniowych). Kolory również są dobre, a nawet bardzo dobre — chociaż czasami jak dla mnie są zbyt mocne i wtedy lepiej wyłączyć sztuczną inteligencję, ale oczywiście to zależy od preferencji. Przyznać i tak muszę, że automatyczne HDR radzi sobie całkiem nieźle w tym modelu i cienie przez to nie są zbyt mocne i duże, co można uznać za bardzo dużą zaletę.

Słoneczna pogoda - Samsung Galaxy Note10

Słoneczna pogoda - Samsung Galaxy Note10

4. Zdjęcia makro

Jeżeli chodzi o zdjęcia makro, to przyznać muszę, że tego typu zdjęcia wychodzą bardzo ładne z tego telefonu. Tego typu zdjęcia z głównego aparatu w tym telefonie wychodzą bardzo dobrze, nie można tak naprawdę na nic narzekać. Jakość i szczegółowość zdjęć jest bardzo dobra. Autofocus w tym urządzeniu (i głównym aparacie) działa bardzo sprawnie i również nie można na niego narzekać. Kolory są dobre, nawet z włączoną sztuczną inteligencją. Sama głębia ostrości jest bardzo ładna i dobrze oddziela tło od głównego obiektu zdjęcia. Oczywiście mamy w tym urządzeniu tryb portretowy nazwany Live Focus i szczerzę mogę powiedzieć, że w tym Samsungu działa to już tak jak powinno — nie jest może to rewelacyjne, ale można nim zrobić bardzo ładne portrety.

Zdjęcia makro - Samsung Galaxy Note10

Zdjęcia makro - Samsung Galaxy Note10

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

Zdjęcia w pomieszczeniu wykonane tym telefonem są dobre. W obu warunkach oświetleniowych głównym aparatem da się wykonać ładne i poprawne zdjęcia. Co jest najważniejsze, to krawędzie nie są ani poszarpane, ani rozmazane — więc Samsung przy tym również się postarał. Przy naturalnym oświetleniu zdjęcia wyglądają, tak jak powinny. W sztucznym oświetleniu kolory są poprawne, chociaż idą w cieplejsze odcienie. Czy to dobrze? Czy źle? To już musicie sami określić, bo każdy ma inne gusta. Dodam jeszcze, że w głównym aparacie nie można narzekać na autofocus, ponieważ sprawdza się on świetnie.

Zdjęcia w pomieszczeniu - Samsung Galaxy Note10

Zdjęcia w pomieszczeniu - Samsung Galaxy Note10

6. Przednia kamerka

Przednia kamerka w tym Samsungu trochę mnie zawiodła. Przyznam się szczerze, że mimo iż w bardzo dobrych warunkach oświetleniowych zdjęcia wyglądają dobrze, to w średnich warunkach oświetleniowych czasami brakuje mi szczegółowości. Oczywiście mamy tutaj tryb standardowy i szerokokątny. W trybie szerokokątnym zdjęcia mają o wiele lepszą szczegółowość, więc polecam z niego korzystać. Mimo wszystko osoby, które lubią robić sobie dużo zdjęć typu selfie, będą zadowolone z przedniego aparatu w tym urządzeniu i w połączeniu z gestami rysiku w aplikacji aparatu można świetnie się bawić tym Samsungiem.

Przednia kamerka - Samsung Galaxy Note10

Przednia kamerka - Samsung Galaxy Note10

7. Zdjęcia nocne

W sprawie zdjęć nocnych to wiadomo, że Samsung stoi na podium. Jednak czy Galaxy Note10 może pochwalić się ładnymi zdjęciami z nocy? Oczywiście, że tak, ale tylko z głównego aparatu. Przy teleobiektywie i aparacie szerokokątnym trochę się trzeba namęczyć (nawet w trybie nocnym), aby zrobić ładne i nieporuszone zdjęcie. Z głównego aparatu nawet z ręki można zrobić ładne zdjęcie w trybie automatycznym i w trybie nocnym. Chociaż sam wybierałbym tryb automatyczny, ponieważ w trybie nocnym jak dla mnie jest za dużo kontrastu i detale są zbyt mocno podbite — Samsung powinien jeszcze nad tym popracować lub poprawić.

Zdjęcia nocne - Samsung Galaxy Note10

Zdjęcia nocne - Samsung Galaxy Note10

8. Próbka nagrania

Samsung Galaxy Note10 ma możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości 4K. Główny aparat i teleobiektyw posiadają optyczną stabilizację obrazu, ale na całe szczęście we wszystkich aparat mamy możliwość uruchomienia elektronicznej stabilizacji obrazu. Dodatkowo w rozdzielczości mamy możliwość włączenia funkcji Duża stabilność, która w tym urządzeniu działa już o wiele lepiej, chociaż czasami widać taki mały spadek jakości. Co do samych filmów, to muszę powiedzieć, że optyczna stabilizacja nie działa aż tak dobrze, więc lepiej przy nagrywaniu włączyć jeszcze elektroniczną stabilizację obrazu — filmy wtedy wyglądają o wiele lepiej.

Podsumowując

Samsung Galaxy Note10

Samsung Galaxy Note10 nie jest najtańszym urządzeniem, jednak patrząc na to, co ten telefon potrafi, to czasami może aż pokusić się o zakup tego urządzenia. Jednak czy ja polecam ten telefon? W pewnym sensie tak, chociaż oczekiwałem od tego urządzenia większego efektu WOW. Nie mówię, że było źle, ale myślałem, że będzie jeszcze lepiej, np. dynamika zdjęć będzie znacznie lepsza. Zdjęcia same w sobie (i filmy) nie są złe, ale czy jest to poziom za tą sumę pieniędzy? Jak dla mnie nie i jeżeli cena tego modelu trochę spadnie lub będą fajne promocje na ten model, to wtedy śmiało, można zastanawiać się nad tym modelem. Tak to teraz można tylko pomyśleć, czy jest sens wydawania takich pieniędzy.

Zdjęcia wykonane Samsungiem Galaxy Note10 -> ZDJĘCIA

A jaka jest Twoja opinia?