Fototest – Sony Xperia X Performance

Sony Xperia X Performance

Sony Xperia X Performance

Sony Xperia X Performance ma bardzo dobry aparat, aż sam byłem zszokowany, że jednak DxO nie myliło się. Według mnie zastosowano tutaj bardzo dobrą optykę aparatu, również jestem ciekawy, jak spisze się u mnie Xperia XZ, którą już mam u siebie.

Jak zawsze na początku zapraszam Cię do obejrzenia rozpakowania Sony Xperia X Performance, jest to demo, jak zawsze u Sony, ale może warto zobaczyć jego rozpakowanie 🙂

 

  1. Specyfikacja
  2. Pochmurna pogoda (zależy od pogody)
  3. Słoneczna pogoda (zależy od pogody)
  4. Zdjęcia makro
  5. Zdjęcia w pomieszczeniu
  6. Przednia kamerka
  7. Zdjęcia nocne
  8. Przykładowe wideo

1. Specyfikacja

Sony Xperia X Performance

Sony wyposażyło ten model telefonu w aparat o matrycy 23 Mpx Exmor RS typu 1/2,3 cala i hybrydowy mechanizm ostrości, który radzi sobie bardzo dobrze. Sony Xperia X Performance ma przesłonę f/2.0 i obiektyw szerokokątny o ogniskowej 24 mm.

Zaś aparat przedni o matrycy 13 Mpx Exmor RS typu 1/3 cala. Przesłona f/2.0 i obiektyw szerokokątny o ogniskowej 22 mm.

2. Pochmurna pogoda

Zdjęcia podczas pochmurnej pogody wychodzą bardzo jasne. Inne telefony wykonują takie zdjęcia ciemniejsze lub zamglone jednak nie zawsze są tak jasne, jak teraz i można się pomylić, z tym że te zdjęcia były wykonane w słoneczną pogodę.
Bloki są jasne, a niebo niestety nie ma wyraźnych kolorów ani konturów chmur. Jednak na plus idzie to, że zdjęcia nie są ciemne i przykuwają oko.

Pochmurna pogoda - Sony Xperia X Performance

Pochmurna pogoda - Sony Xperia X Performance

3. Słoneczna pogoda

Zdjęcia w słoneczną pogodę wykonywane Xperią X Performance są naprawdę ładne, kolory i szczegółowość stoi na wysokim poziomie. Akurat w tej chwili nie było chmur, ale kolor nieba dorównuje wodzie. Naprawdę takie zdjęcia mogłyby się cały czas udawać, a jest to możliwe dzięki Sony Xperia X Performance. Szkoda, że Sony dalej nie promuje tego modelu telefonu, mimo iż ten model ma już swoje lata, a zdjęcia cały czas wychodzą świetne.

Na drugim zdjęciu można zobaczyć jeszcze kawałek słońca, ale jak widać na zdjęciu, nie znajdują się żadne przebłyski ani dziwne flary. Jest dobrze, wręcz bardzo dobrze. Można zauważyć również, że na drugim zdjęciu, szczególnie iż w rogu zdjęcia na dole po lewej jest duże rozmycie zdjęcia, nie mam pojęcia, co mogło się tutaj stać. Nie na każdym zdjęciu coś takiego się pojawia.

Słoneczna pogoda - Sony Xperia X Performance

Słoneczna pogoda - Sony Xperia X Performance

4. Zdjęcia makro

Telefonami Sony nie trzeba podchodzić blisko do obiektu, aby zrobić zdjęcie makro. Kiedy się przybliżymy to telefon i tak nie wyostrzy. Zdjęcia makro wykonane Xperia X Performance wychodzą świetnie, rozmazanie tła jest na wysokim poziomie, jak i szczegółowość głównych obiektów na zdjęciu. Jeszcze dodatkowo padanie światła słonecznego dobrze wkomponowało się w architekturę zdjęć. Takie zdjęcia można z odwagą dać na Instagrama czy na inne media społecznościowe 🙂

Zdjęcia makro - Sony Xperia X Performance

Zdjęcia makro - Sony Xperia X Performance

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

Zdjęcia w pomieszczeniu wychodzą jasne i mają dużą szczegółowość. Można dopatrzyć się na nich detali. Ale, co więcej, pisać, jeżeli Xperia X Performance stoi na czołówce najlepszych aparatów w DxO.

Na drugim zdjęciu również można zauważyć dużą szczegółowość, np. patrząc na liście rośliny.

Zdjęcia w pomieszczeniu - Sony Xperia X Performance

Zdjęcia w pomieszczeniu - Sony Xperia X Performance

6. Przednia kamerka

Co do przedniej kamerki mam mieszane uczucia, niby jest duża szczegółowość, a jednak te kolory coś nie za bardzo. Patrząc np. na doniczkę, wygląda jakby wyblakła, a patrząc na liście, można ujrzeć ich detal. Jednak jest to tylko przednia kamerka, także dużo nie będę od niej wymagać.

Przednia kamerka - Sony Xperia X Performance

7. Zdjęcia nocne

Pamiętasz fototest Sony Xperia X Compact? Tak był uszkodzony w tym modelu testowym aparat, jednak zdjęcia nocne strasznie były pożółkłe, tutaj jest lepiej, no o wiele lepiej.
Zdjęcia nie są pożółkłe ani zbyt ciemne, również na zdjęciach widać tylko lekkie szumy i ziarnistość. Zawsze mogło być lepiej, ale nie będę narzekać, na samy początku myślałem, że będzie gorzej, a tu proszę jaka miła niespodzianka.

Zdjęcia nocne - Sony Xperia X Performance

Zdjęcia nocne - Sony Xperia X Performance

8. Przykładowe wideo

Sony Xperia X Performance, mimo iż nie nagrywa w 4K, a mogłaby, nagrywa w jakości Full HD 60 kl/s.
Jakoś naprawdę jest bardzo dobra, no musi być dobra, jak wykonuje bardzo dobre zdjęcia. Kolory są bardzo dobrze odwzorowywane i StedyShot jak zawsze u Sony daję radę, bez StedyShot nie jest aż tak tragicznie, ale warto włączać tę opcję nawet na inteligentną, chociaż jak będziesz chcieć nagrywać w 60 kl/s można wybrać tylko standard, a nie inteligentny.

Podsumowując

Sony Xperia X Performance to bardzo dobry telefon z bardzo dobrym aparatem na pewno lepszym niż recenzowana Xperia X czy Xperia XA. Przyznam się, że jest to trochę drogie urządzenie jednak za ten aparat i samo działanie telefonu naprawdę warto. Podczas testów nie narzekałem na niego, a byłem naprawdę mile zadowolony.

Zdjęcia wykonane Sony Xperia X Performance -> ZDJĘCIA

A jaka jest twoja opinia?