Fototest – Sony Xperia XZ3

Sony Xperia XZ3

Recenzja aparatów w telefonie Sony Xperia XZ3 powinna się już pojawić dawno, bardzo dawno temu. Jednak z wielu przyczyn tak jak inne recenzje zostały przeniesione, jednak chyba nie macie mi tego za złe? Recenzja już się pojawiła i możecie poznać moją opinię na temat aparatów w tym urządzeniu. Dlatego zachęcam Was do przejścia dalej.

Zanim jednak przejdziecie dalej, serdecznie Was zapraszam do obejrzenia rozpakowania tego urządzenia.

  1. Specyfikacja
  2. Pochmurna pogoda (zależy od pogody)
  3. Słoneczna pogoda (zależy od pogody)
  4. Zdjęcia makro
  5. Zdjęcia w pomieszczeniu
  6. Przednia kamerka
  7. Zdjęcia nocne
  8. Przykładowe wideo

1. Specyfikacja

Sony Xperia XZ3

Sony to urządzenie wyposażyło w dwa aparaty. Główny aparat na tylnej obudowie posiada matrycę 19 Mpx z przesłoną f/2.0.

Przednia kamerka posiada matrycę 13 Mpx. Niestety producent nie podał jaką przesłonę zastosował w tym aparacie.

2. Pochmurna pogoda

Zdjęcia w pochmurną pogodę są wykonywane bardzo szczegółowe, a sama ich jakość stoi na bardzo wysokim poziomie. Jednak nie wszystko jest takie super jakby, mogło się zdawać. Mianowicie chodzi mi o samą jasność zdjęć przy takich warunkach. Co do kolorów to powiedzieć muszę, że są one bardzo dobre jak na matrycę Sony i ich oprogramowanie w telefonach. Jeżeli chodzi o cienie przy takim oświetleniu, to powiedzieć muszę, że koszmaru nie ma. Chociaż w dalszym ciągu w trybie automatycznym brakuje automatycznego HDR — opcja HDR jest tylko w trybie manualnym.

Pochmurna pogoda - Sony Xperia XZ3

Pochmurna pogoda - Sony Xperia XZ3

3. Słoneczna pogoda

Zdjęcia podczas słonecznej pogody wychodzą równie dobrze, co w odrobinę gorszych warunkach oświetleniowych. Szczegółowość i jakość zdjęć w takich warunkach jest dobra, a nawet bardzo dobra i na to narzekać nie można. Nawet cienie nie są duże, bo na całe szczęście Sony rozwiązało problem z brakiem HDR w trybie automatycznym. Dodatkowo kolory przy takim oświetleniu są ładne i poprawnie nasycone, przez co przyjemnie patrzy się na takie zdjęcia. Krajobrazy bardzo ładnie wychodzą tym telefonem i trudno tutaj cokolwiek zaprzeczyć.

Słoneczna pogoda - Sony Xperia XZ3

Słoneczna pogoda - Sony Xperia XZ3

4. Zdjęcia makro

W sprawie zdjęć makro wykonanych tym telefonem to powiedzieć muszę, że są one dobre, jednak nie wszystko jest takie różowe, jakby się zdawało. Owszem, szczegółowość i jakość tego typu zdjęć jest super i nawet kolory są poprawnie nasycone. Jednak powiedzieć muszę o autofocusie, który niestety nie zawsze sobie radzi z tego typu zdjęciami i momentami mogą być one nie wyostrzone, ale na całe szczęście jest już o wiele lepiej niż w przypadku Xperii XZ2. Dodatkowo głębia ostrości na zdjęciach jest poprawna i dobrze oddziela tło od głównego obiektu zdjęcia, niestety dobrego słowa o trybie bokeh nie mogę powiedzieć. W tym dodatkowym trybie są jeszcze małe niedociągnięcia i mam nadzieję, że w Xperii 1 takie rzeczy nie będą miały miejsca.

Zdjęcia makro - Sony Xperia XZ3

Zdjęcia makro - Sony Xperia XZ3

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

Jeżeli chodzi o zdjęcia w pomieszczeniu, to przyznać muszę, że są one dobre. Szczegółowość i jakość takich zdjęć jest na bardzo wysokim poziomie (nawet w obu warunkach oświetleniowych). W sprawie kolorów to przyznać muszę, że są one dobre. Chociaż w sztucznym oświetleniu kolory są odrobinę ciemniejsze, ale w dużym stopniu to nie przeszkadza. Dodatkowo powiedzieć muszę, że krawędzie na zdjęciach nie są poszarpane i rozmazane. Sony w końcu sobie z tym poradziło, bo jak pamiętam, wiele urządzeń miało z tym problem. Oczywiście, jeżeli chodzi o autofocus, to na całe szczęście w obu warunkach działa poprawnie i nie mogłem na niego narzekać.

Zdjęcia w pomieszczeniu - Sony Xperia XZ3

Zdjęcia w pomieszczeniu - Sony Xperia XZ3

6. Przednia kamerka

Przednia kamerka w tym telefonie jest dobra, chociaż w średnich warunkach oświetleniowych możemy momentami napotkać się na niechciane szumy, czy ziarno, jednak nie zawsze. W dobrych warunkach oświetleniowych oczywiście jest o wiele lepiej, jednak chyba jest to logiczne, jak to był flagowiec Sony. Najważniejsze, że przednia kamerka w tym urządzeniu radzi sobie w średnich warunkach oświetleniowych, a balans bieli działa poprawnie.

Przednia kamerka - Sony Xperia XZ3

7. Zdjęcia nocne

Zdjęcia w nocy wykonane tym telefonem do najgorszych nie należą. Co ważne, to w trybie automatycznym, jak i manualnym uda nam się zrobić ładne zdjęcia. Szumy mogą się pojawić, jednak na całe szczęście same zdjęcia są jasne i na to narzekać nie można. Szkoda też, że Sony w dalszym ciągu nie pokusiło się o dłuższy czas naświetlania w trybie manualnym. W dalszym ciągu mamy możliwość tylko uruchomienia czasu naświetlania do 1 sekundy — przydałoby się odrobinę więcej. Najważniejsze i tak jest to, że w obu trybach da się wykonać jasne zdjęcia, które śmiało możemy opublikować na swoich portalach społecznościowych.

Zdjęcia nocne - Sony Xperia XZ3

Zdjęcia nocne - Sony Xperia XZ3

8. Przykładowe wideo

Sony Xperia XZ3 ma możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości 4K. Co ważne, to w tej rozdzielczości mamy możliwość uruchomienia stabilizacji SteadyShot — w rozdzielczości Full HD mamy opcję włączenia inteligentnej stabilizacji SteadyShot. W sprawie samego nagrania to powiedzieć mogę, że sama szczegółowość i jakość jest poprawna. Jedyne zarzuty do filmów mam takie, że jasność jest strasznie niska i balans bieli, nie działa, tak jak powinien. Jednak najważniejsze, że stabilizacja w obu rozdzielczościach się sprawdza i polecam przy każdym nagrywaniu mieć ją włączoną.

Podsumowując

Sony Xperia XZ3

Sony Xperia XZ3 to w dalszym ciągu drogi telefon, jednak już odrobinę staniał na rynku i na pewno jeszcze stanieje. Jednak czy warto zastanawiać się nad zakupem tego telefonu? Szczerze, to tak, bo Xperia XZ3 jest o wiele lepsza niż Xperia XZ2. Ja mogę polecić ten telefon tak naprawdę wszystkim, bo nawet już bardziej profesjonalni fotografowie wyciągną bardzo dużo z aparatu w tym telefonu i na pewno będą zadowoleni. Jednak na samym początku trzeba poznać aplikację aparatu w tym telefonie, aby wykonywać nim naprawdę ładne zdjęcia.

Zdjęcia wykonane Sony Xperia XZ3 -> ZDJĘCIA

A jaka jest Twoja opinia?