Recenzja aparatów w telefonie Sony Xperia XZ3 powinna się już pojawić dawno, bardzo dawno temu. Jednak z wielu przyczyn tak jak inne recenzje zostały przeniesione, jednak chyba nie macie mi tego za złe? Recenzja już się pojawiła i możecie poznać moją opinię na temat aparatów w tym urządzeniu. Dlatego zachęcam Was do przejścia dalej.
Zanim jednak przejdziecie dalej, serdecznie Was zapraszam do obejrzenia rozpakowania tego urządzenia.
- Specyfikacja
- Pochmurna pogoda (zależy od pogody)
- Słoneczna pogoda (zależy od pogody)
- Zdjęcia makro
- Zdjęcia w pomieszczeniu
- Przednia kamerka
- Zdjęcia nocne
- Przykładowe wideo
1. Specyfikacja
Sony to urządzenie wyposażyło w dwa aparaty. Główny aparat na tylnej obudowie posiada matrycę 19 Mpx z przesłoną f/2.0.
Przednia kamerka posiada matrycę 13 Mpx. Niestety producent nie podał jaką przesłonę zastosował w tym aparacie.
2. Pochmurna pogoda
Zdjęcia w pochmurną pogodę są wykonywane bardzo szczegółowe, a sama ich jakość stoi na bardzo wysokim poziomie. Jednak nie wszystko jest takie super jakby, mogło się zdawać. Mianowicie chodzi mi o samą jasność zdjęć przy takich warunkach. Co do kolorów to powiedzieć muszę, że są one bardzo dobre jak na matrycę Sony i ich oprogramowanie w telefonach. Jeżeli chodzi o cienie przy takim oświetleniu, to powiedzieć muszę, że koszmaru nie ma. Chociaż w dalszym ciągu w trybie automatycznym brakuje automatycznego HDR — opcja HDR jest tylko w trybie manualnym.
3. Słoneczna pogoda
Zdjęcia podczas słonecznej pogody wychodzą równie dobrze, co w odrobinę gorszych warunkach oświetleniowych. Szczegółowość i jakość zdjęć w takich warunkach jest dobra, a nawet bardzo dobra i na to narzekać nie można. Nawet cienie nie są duże, bo na całe szczęście Sony rozwiązało problem z brakiem HDR w trybie automatycznym. Dodatkowo kolory przy takim oświetleniu są ładne i poprawnie nasycone, przez co przyjemnie patrzy się na takie zdjęcia. Krajobrazy bardzo ładnie wychodzą tym telefonem i trudno tutaj cokolwiek zaprzeczyć.
4. Zdjęcia makro
W sprawie zdjęć makro wykonanych tym telefonem to powiedzieć muszę, że są one dobre, jednak nie wszystko jest takie różowe, jakby się zdawało. Owszem, szczegółowość i jakość tego typu zdjęć jest super i nawet kolory są poprawnie nasycone. Jednak powiedzieć muszę o autofocusie, który niestety nie zawsze sobie radzi z tego typu zdjęciami i momentami mogą być one nie wyostrzone, ale na całe szczęście jest już o wiele lepiej niż w przypadku Xperii XZ2. Dodatkowo głębia ostrości na zdjęciach jest poprawna i dobrze oddziela tło od głównego obiektu zdjęcia, niestety dobrego słowa o trybie bokeh nie mogę powiedzieć. W tym dodatkowym trybie są jeszcze małe niedociągnięcia i mam nadzieję, że w Xperii 1 takie rzeczy nie będą miały miejsca.
5. Zdjęcia w pomieszczeniu
Jeżeli chodzi o zdjęcia w pomieszczeniu, to przyznać muszę, że są one dobre. Szczegółowość i jakość takich zdjęć jest na bardzo wysokim poziomie (nawet w obu warunkach oświetleniowych). W sprawie kolorów to przyznać muszę, że są one dobre. Chociaż w sztucznym oświetleniu kolory są odrobinę ciemniejsze, ale w dużym stopniu to nie przeszkadza. Dodatkowo powiedzieć muszę, że krawędzie na zdjęciach nie są poszarpane i rozmazane. Sony w końcu sobie z tym poradziło, bo jak pamiętam, wiele urządzeń miało z tym problem. Oczywiście, jeżeli chodzi o autofocus, to na całe szczęście w obu warunkach działa poprawnie i nie mogłem na niego narzekać.
6. Przednia kamerka
Przednia kamerka w tym telefonie jest dobra, chociaż w średnich warunkach oświetleniowych możemy momentami napotkać się na niechciane szumy, czy ziarno, jednak nie zawsze. W dobrych warunkach oświetleniowych oczywiście jest o wiele lepiej, jednak chyba jest to logiczne, jak to był flagowiec Sony. Najważniejsze, że przednia kamerka w tym urządzeniu radzi sobie w średnich warunkach oświetleniowych, a balans bieli działa poprawnie.
7. Zdjęcia nocne
Zdjęcia w nocy wykonane tym telefonem do najgorszych nie należą. Co ważne, to w trybie automatycznym, jak i manualnym uda nam się zrobić ładne zdjęcia. Szumy mogą się pojawić, jednak na całe szczęście same zdjęcia są jasne i na to narzekać nie można. Szkoda też, że Sony w dalszym ciągu nie pokusiło się o dłuższy czas naświetlania w trybie manualnym. W dalszym ciągu mamy możliwość tylko uruchomienia czasu naświetlania do 1 sekundy — przydałoby się odrobinę więcej. Najważniejsze i tak jest to, że w obu trybach da się wykonać jasne zdjęcia, które śmiało możemy opublikować na swoich portalach społecznościowych.
8. Przykładowe wideo
Sony Xperia XZ3 ma możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości 4K. Co ważne, to w tej rozdzielczości mamy możliwość uruchomienia stabilizacji SteadyShot — w rozdzielczości Full HD mamy opcję włączenia inteligentnej stabilizacji SteadyShot. W sprawie samego nagrania to powiedzieć mogę, że sama szczegółowość i jakość jest poprawna. Jedyne zarzuty do filmów mam takie, że jasność jest strasznie niska i balans bieli, nie działa, tak jak powinien. Jednak najważniejsze, że stabilizacja w obu rozdzielczościach się sprawdza i polecam przy każdym nagrywaniu mieć ją włączoną.
Podsumowując
Sony Xperia XZ3 to w dalszym ciągu drogi telefon, jednak już odrobinę staniał na rynku i na pewno jeszcze stanieje. Jednak czy warto zastanawiać się nad zakupem tego telefonu? Szczerze, to tak, bo Xperia XZ3 jest o wiele lepsza niż Xperia XZ2. Ja mogę polecić ten telefon tak naprawdę wszystkim, bo nawet już bardziej profesjonalni fotografowie wyciągną bardzo dużo z aparatu w tym telefonu i na pewno będą zadowoleni. Jednak na samym początku trzeba poznać aplikację aparatu w tym telefonie, aby wykonywać nim naprawdę ładne zdjęcia.
Zdjęcia wykonane Sony Xperia XZ3 -> ZDJĘCIA