Jak planować dzień

Jak planować dzień

Praca w chaosie nie jest najlepsza, tak samo, jak nie dobrze zaplanowany dzień. Czasami podczas swojej drogi możesz napotkać trudne chwile. Na szczęście da się temu zaradzić i z czasem uczysz się sobie radzić. Dzisiaj chętnie Ci pomogę i podzielę się z Tobą wiedzą na temat organizacji czasu. Jak planować swoje dni? Jak systematycznie wykonywać zadania na liście?

 

Dlaczego warto planować dzień?

Bez jakiegokolwiek planu pozostajemy bierni. Żaden człowiek nie osiągnął tym sukcesu, ponieważ brak zadań = brak taktyki. Czy wyobrażasz sobie, aby np. agencje reklamowe działały bez strategi, a nawet byle jaka firma nie miała swojej strategi działania? Jeżeli nie osiągniemy sukcesu — poczujemy, że zmarnowaliśmy czas, a nawet możemy mieć wyrzuty sumienia i co najgorsze stres. Nie zniechęcaj się, ponieważ nie warto, wystarczy kilka minut w każdy dzień, aby stworzyć super plan działań.

 

Cechy planu:

  • Realistyczny — to jedna z istotniejszych cech. Oczywistością jest, że nadmiar obowiązków przynosi tylko więcej szkód niż pożytku. Wybierz taką liczbę zadań i rozplanuje je tak, aby mieć realne szanse na ich wykonanie.

 

  • Ludzki — problemy rodzinne, grypa czy inne choroby. Nie oszukujmy się, to zawsze może każdego dopaść. Niech twój plan przewiduje miejsce na bycie człowiekiem.

 

  • Elastyczny — niech Twój plan będzie dostosowanych do Twoich preferencji. Lubisz zaczynać trudnymi zadaniami? To zacznij, skoro masz takie preferencje. Mnie nic do tego.

 

  • Ambitny — nie pozwól sobie na stanie w miejscu. Czasami warto rzucić sobie wyzwanie, by sprawdzić, czy mały naddatek Ci służy, czy nie. Jeśli się nudzisz, a masz trochę wolnego czasu, to rzuć sobie wyzwanie, może akurat dobrze Ci to zrobi i polepszy twojego umiejętności?

 

  • Kilkuetapowy — jeśli masz długoterminowy projekt, na pewno rozpoczniesz go po dłuższej chwili i cały czas będziesz go odwlekać. Poważne zadanie wymaga poważnego planu, więc rozbij go na etapy, aby Cię nie przytłoczył. Poświęć pewną ilość czasu na zaplanowanie wszystkiego i podziel plan na części.

 

  • Skuteczny — dobry plan dnia to finalny proces pewnego produktu, który akurat sobie wypracowałeś. Aby było to wszystko skuteczne, musisz mieć na uwadze swoje cele, ustalić priorytety, uwzględnić swoje życie i działać.

 

Jak planować dzień?

Kiedy? — najlepiej dzień wcześniej, aby mieć pewność, że wykonasz wszystkie zdania na kolejny dzień i nie mieć niespodzianek. Ja z reguły planuję tydzień, ale to tylko i wyłącznie dlatego, że każdy mój tydzień wygląda tak samo i mogę sobie na to pozwolić.

Najlepiej planować dzień wieczorem, dla mnie jest to taki relaks i odprężenie się od wszystkiego.

 

Co? — listę zadań warto podzielić na dwie grupy: te, które muszą być zrobione w konkretnym terminie oraz te, które go nie mają.

 

Jak? — na początek wykonujemy wszystkie te zdania, które dzień wcześniej sobie zaplanowaliśmy, idziemy na spotkania czy też odbywamy zarezerwowane wizyty. Jeśli zostaje nam czas lub energia, patrzymy na naszą listę zadań dodatkowym i je realizujemy.

 

Nie odwlekaj wszystkiego na potem, ponieważ może się to źle skończyć.