Najciekawsze muzea fotografii na świecie

Najciekawsze muzea w fotografii na świecie

Zaczynają się wakacje. Ograniczenia związane z pandemią koronawirusa są stopniowo znoszone, a muzea na świecie otwierane. Oto kilka ciekawych miejsc związanych z fotografią, które warto wziąć pod uwagę planując wycieczkę.

 

Muzeum fotografii piankowej Foam – Amsterdam, Holandia.

Muzeum mieści się w pięknym 150-letnim budynku, nieopodal głównego kanału w centrum miasta. Wnętrze to mieszanka oryginalnej architektury i nowoczesnych akcentów jak stal i szkło, co dla odwiedzających muzeum tworzy wyjątkową artystyczną atmosferę. Zdjęcia umieszczone są na piance, stąd nazwa fotografii piankowej.

Muzeum regularnie odnawia ekspozycje swoich fotografii i krótkich filmików prezentując jednocześnie klasyczne praca znanych twórców jak i nowości obiecujących młodych talentów. FOAM organizuje również seminaria, wydaje własny magazyn, a niektóre zdjęcia można zakupić w limitowanych edycjach. Muzeum współpracuje z kanałem MTV przy corocznym pokazie twórczości młodych artystów.

Muzeum Fotografii Współczesnej – Chicago, USA.

Założone w 1976 r. Muzeum Fotografii Współczesnej to uniwersyteckie muzeum, którego celem jest tworzenie nowych pomysłów poprzez dialog między uczniami i artystami. Muzeum organizuje przełomowe wystawy, a kolekcja zawiera ponad 15 000 obiektów autorstwa ponad 1500 artystów. Zbiory oglądać można na stronie internetowej muzeum (w przypadku kłopotów z połączeniem warto skorzystać z usługi VPN i wirtualnie zmienić lokalizację na Stany Zjednoczone).

Les Douches Gallerie – Paryż, Francja.

Les Douches to jedna z mniej znanych atrakcji Paryża, a jednocześnie cenna możliwość pogłębienia wiedzy dla amatorów architektury, historii lub fotografii. Znajduje się w dawnej łaźni publicznej zbudowanej w latach 30. XX wieku i zawiera zbiory fotografii współczesnej i historycznej, choć w każdym przypadku prezentuje prace w stylu dokumentalnym przy dużej mierze eksperymentalności. Propozycje muzeum kwestionują granice sztuki. Les Douches la Galerie wspiera zarówno instytucje muzealne, jak i prywatnych kolekcjonerów, zarówno doświadczonych jak i nowicjuszy, w tworzeniu ich kolekcji.

Galeria Fotografów – Londyn, Wielka Brytania.

The Photographers’ Gallery założona w londyńskim Covent Garden w 1971 roku była pierwszą publiczną galerią fotografii w Wielkiej Brytanii, a w 2012 roku przeniosła się do starego magazynu tekstylnego w Soho. Galeria wystawiała fotografie znanych w świecie fotografii autorów zagranicznych, takich jak  Robert Capa, Juergen Teller, Sebastião Salgado i Taryn Simon, a także fotografów z Wielkiej Brytanii, takich jak Martin Parr, Zineb Sedira i Corinne Day. Celem galerii jest promocja fotografii poprzez program wystaw, prelekcje, wydarzenia i przyznawanie corocznej nagrody fotograficznej Photography Prize.

Portugalskie Centrum Fotografii – Porto, Portugalia.

Centro Português de Fotografia, założone w 1997 roku, mieści się w zabytkowym XVIII-wiecznym więzieniu Cadeia da Relação, które było używane aż do 1974 roku, a następnie zostało przekształcone w sąd apelacyjny. Obecnie podlega nadzorowi Generalnej Dyrekcji Książek, Archiwów i Bibliotek (Direção-Geral do Livro, dos Arquivos e das Bibliotecas), a misją muzeum jest ochrona, wzbogacanie i promocja dziedzictwa fotograficznego Portugalii.

Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego – Kraków, Polska.

W skrócie MuFo. Placówka publiczna działająca w oparciu o ustawę o muzeach i ustawę o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, której celem jest gromadzenie, przechowywanie i udostępnianie dóbr kultury z dziedziny fotografii, historii i techniki oraz sztuki fotograficznej. Muzeum prowadzi również działalność naukową, oświatową, wystawienniczą i wydawniczą. Profil MuFo na Facebooku jest często aktualizowany, dlatego warto tam zajrzeć w celu sprawdzenia nowych wydarzeń i aktywności.