Plusy i minusy pracy na 14-calowym laptopie – #MobilnyAcer

Wpis powstaje we współpracy z marką Acer

Cześć wszystkim, dzisiaj przychodzę do Was z luźnym wpisem, w którym chce wam przedstawić plusy i minusy, jakie ja zauważyłem podczas używania małego laptopa, a dokładniej to 14-calowego w pracy. Przy małym laptopie nie mamy problemów w transportowaniu jego ani w używaniu go w przestrzeni publicznej. Laptop o nie dużych rozmiarach oraz wadze jest na pewno dużo bardziej mobilny niż te o większych rozmiarach.

Sam na początku byłem sceptycznie nastawiony do tak małego laptopa, ponieważ uważałem, że laptop o nie dużych wymiarach nie może być użyteczny, ale już teraz mogę powiedzieć, że bardzo się myliłem. Resztę moich plusów oraz minusów znajdziecie poniżej.

Dodam jeszcze, że Acer posiada w swojej ofercie dość sporą ilość laptopów, które są niedużych rozmiarów oraz nie ważą dużo, są one po prostu mobilne. Do tego mały rozmiar nie musi oznaczać, że laptop jest pozbawiony z większości dobrych podzespołów i funkcji, a co za tym idzie, taki nieduży laptop jest dużo gorszy od większych braci. W ofercie Acera jest dużo małych laptopów, które posiadają bardzo dobre podzespoły i można na nich spokojnie pracować i nie martwić się, że jakiś program nam nie będzie chciał działać.

+ Rozmiar i waga, ogólna mobilność

Laptop, który posiada ekran 14 cali, jest naprawdę stosunkowo niedużych rozmiarów. Do tego, jeśli laptop posiada ekran o bardzo cienkich ramkach, to ten ekran może być trochę większy, przy czym rozmiar laptopa się nie zwiększy. Laptop o nie dużych wymiarach posiada w pełni użyteczną klawiaturę, ale o niej za moment, bo mam do niej parę zastrzeżeń.

Dzięki niedużym wymiarom spokojnie zmieścimy takiego laptopa do większości plecaków, takich, do których, na co dzień mieszczą się nam książki czy to zeszyty do szkoły, pracy lub na uczelnię. Problemów też nie będziemy mieli, jeśli będziemy chcieli takiego laptopa transportować w torbie na ramię. Po wsadzeniu 14-calowego laptopa do plecaka czy to do torby na ramie, mamy nadal dość dużą ilość miejsca na wsadzenie do środka innych potrzebnych nam rzeczy.

Waga takiego stosunkowo małego laptopa jest nie duża, bo może ona oscylować od 0,8 kg do 1,5 kg. Na wagę może mieć wpływ materiał, z jakiego jest zrobiony laptop, rozmiaru baterii, a także podzespoły, jakie się w nim znajdują (na przykład laptop z kartą graficzną będzie ważył więcej niż taki, który posiada kartę zintegrowaną). Spokojnie laptopa 14-calowego po wsadzeniu do plecaka lub torby raczej nie będziemy czuli na plech, lub ramieniu. Książki wraz z zeszytami, które muszą nosić uczniowie do szkoły, ważą dużo więcej niż taki laptop.

Patrząc na nie duży rozmiar oraz stosunkowo niską wagę mogę przyznać, że 14-calowy laptop może być bardzo mobilną konstrukcją.

Dużo modeli Acera ma wersję 14 cali. Są one wykonane z różnych materiałów, (dlatego waga się może różnić) oraz co niektóre posiadają ekrany z bardzo wąskimi ramkami, (co zmniejsza rozmiar takiego laptopa).

+ Mniejszy pobór energii

Dzięki temu, że ekran jest mniejszy niż w przypadku większych modeli, potrzebuje on mniej energii do działania, a co za tym idzie może on wytrzymać dłużej na baterii. Oczywiście to zależy też od ekranu, jaki został zastosowany w danym modelu. Pobór mocy też zależy od podzespołów, jakie zostały użyte w danym modelu laptopa. No i oczywiści zależy też od tego, w jaki sposób z niego korzystamy. Ja zauważyłem, że mniejszego laptopa dużo rzadziej muszę podłączać do prądu.

– Mały ekran

Nie będę ukrywał, że w 14-calowym laptopie najbardziej zniechęcał mnie rozmiar ekranu. W przeglądaniu internetu może to trochę przeszkadzać, ponieważ co niektóre strony włączają się w swoich zmniejszonych wersjach i może to komuś przeszkadzać. Do tego, jeśli chcemy obejrzeć jakiś film, to nie możemy się za bardzo odsunąć od laptopa, bo już może nam się źle oglądać na takim ekranie.

Dałem mały ekran, jako minus, ponieważ dla mnie korzystanie z takiego ekranu z początku było dość trudne, ale po jakiś czasie przekonałem się do tego rozmiaru i już teraz mniej mi przeszkadza, choć dalej w niektórych momentach mnie to denerwuje. Jak do pisania w Wordzie lub w ogóle do całego pakietu Office taki ekran jest wystarczający, tak do pracy na programach, na których jest potrzeba wyświetlenia wielu elementów lub program posiada dużo okienek i opcji, to może taki rozmiar być niewystarczający.

– Mała klawiatura

W laptopie, który ma 14 cali, nie ma za dużo miejsca, żeby zmieścić wszystkie klawisze, które posiada normalna klawiatura komputerowa, a do tego kilka klawiszy funkcyjnych. Acer rozwiązał to tak, że klawisze funkcyjne znajdują się na klawiszach od f1 do f12, ale żeby użyć na przykład klawisza f5, żeby odświeżyć stronę w przeglądarce, musimy wcisnąć klawisz Fn (funkcyjny), moim zdaniem powinno być na odwrót i klawisze np. do rozjaśniania ekranu powinny działać po wciśnięciu klawisza Fn. W małym laptopie brakuje także pełnej bocznej klawiatury numerycznej, ale jest to do przeżycia i da się bez tego żyć.

W małej klawiaturze jest coś, do czego nie umiem się przyzwyczaić, to znaczy do strzałek. Po pierwsze są tak usadzone, że zamiast klikać strzałkę w lewo, to klikam CTRL. A po drugie Strzałka w górę i w dół zostały umieszczone na miejscu jednego klawisza, który został rozdzielony na dwa przyciski. Dość nie wygodnie korzysta się z takich strzałek.

Oczywiście mówię, to na podstawię moich odczuć z modelu, jaki ja miałem. Inne modele u Acera, które posiadają też 14-calowy ekran, inne modele (większe), mogą posiadać inne rozwiązania.

Mam nadzieję, że w dobry sposób przedstawiłem moje plusy oraz minusy z korzystania z 14-calowego laptopa. Do zobaczenia.