Poradnik – Balans bieli

Poradnik Balans Bieli

Balans bieli to jedno z najpotrzebniejszych i podstawowych zagadnień w fotografii. Poprawne ustawienie balansu bieli to aspekt namiętnie pomijanych przez wielu początkowych fotografów, dlatego chciałbym Wam dzisiaj pokazać kilka rzeczy, abyście mogli świadomie fotografować.

 

Balans bieli

Ustawienie poprawnie balansu bieli to niewielka zmiana w parametrach, a niesie ze sobą naprawdę duży efekt. Ustawienie balansu bieli to nie wielka sztuka i nie trzeba tego uczyć się kilka lat, aby poprawnie wybrać odpowiedni wariant kolorów na zdjęciu.

Zapewne spotkałeś się ze zbyt pomarańczowym lub niebieskim zdjęciem, to jest właśnie efekt niewybierania odpowiedniego balansu bieli.

 

Możliwości Twojego telefonu

Aktualnie prawie każdy telefon jest wyposażony w tryb profesjonalny/manualny. W którym to właśnie jest możliwość regulacji balansu bieli, więc nie gadaj, że to poradnik nie dla Ciebie!

 

Rodzaje balansu bieli

Od teraz musisz zastanowić się, w jakich warunkach fotografujesz. Osobiście lubię bardzo wykonywać zdjęcia podczas dnia, czyli podczas, kiedy mamy naturalne światło i zachęcam, abyś swoją przygodę z mobilną fotografią zaczął właśnie z tym oświetleniem. Jest ono łatwiejsze i szybsze do opanowania.

W świetle dziennym sprawdza się zazwyczaj tryb AWB (tryb automatyczny), ponadto, kiedy fotografujesz w RAWach, to jeszcze lepiej możesz manewrować kolorami w edytorach zdjęć. Oczywiście są już telefony umożliwiające wykonywać zdjęcia w RAWach, np.: Samsung Galaxy S7, HTC U11, Wiko WiM i wiele innych.

Rodzaje balansu bieli:

  • AWB — automatyczny balans bieli
  • Światło dzienne
  • Miejsce ocienione
  • Pochmurny dzień
  • Światło żarówek
  • Białe światło fluorescencyjne

 

Poradnik Balans Bieli

Jak widzisz, każdy tryb zmienia nam kolor zdjęć, ja akurat przedstawiłem Ci teraz na zdjęciach tryby: „światło jarzeniowe”, „światło żarówek”, „pochmurny dzień” i „AWB”.

Informuję także, że w niektórych telefonach jest możliwość ustawienia własnego balansu bieli, ponieważ producent daje nam możliwość w pełni manualnego ustawienia balansu. Jednak na sam początek nie polecam, aby bawić się tym przy wykonywaniu zdjęć np. na jakieś imprezie, możecie zepsuć sobie zdjęcia.

Poradnik Balans Bieli

Podsumowując

Balans bieli, nie jest taki straszny, mimo kilku pierwszych chwil. Pamiętaj, aby dążyć do jak najlepszego ustawienia przed wykonaniem zdjęcia, a jeżeli Ci się nie uda, to pomoże Ci Photoshop. Jeżeli do tej pory zwlekałeś z tym tematem, to mam nadzieję, że od teraz będziesz próbować i zaczniesz używać coraz lepiej trybu profesjonalnego w telefonach. 😉

Poradnik Balans Bieli