Jeszcze nie miałem u siebie możliwości testowania laptopa Lenovo z serii ThinkPad, a tym bardziej ThinkPad X1. Jednak nadarzyła się okazja i dzięki Lenovo Polska miałem możliwość testowania Lenovo ThinkPad X1 Carbon (6. generacji). Czy ten laptop się u mnie sprawdził i, czy dał on radę przy mojej codziennej pracy na blogu i nie tylko? Zaraz będziecie mogli się przekonać.
Na samym wstępie powiem, że na testy dotarł do mnie ThinkPad z matrycą 14 cali oraz rozdzielczością WQHD, czyli 2K. Oczywiście potem się dowiecie więcej, co sądzę o ekranie w tym laptopie, jednak powiedzieć Wam muszę, że nie widzę sensu kupowania tego laptopa z rozdzielczością Full HD. Jak już chcecie kupić ThinkPada X1 Carbon, to tylko z rozdzielczością WQHD — na baterię to aż tak dużo nie wpływa.
- Mobilność urządzenia
- Rozmiar
- Ekran
- Klawiatura
1. Mobilność urządzenia
Lenovo ThinkPad X1 Carbon jest 14-calowym laptopem, który niestety nie posiada wąskich ramek na górnej i dolnej części ekranu. Jednak na całe szczęście wielkość laptopa znacząco się nie powiększa i spokojnie można ten laptop schować do przeróżnych toreb czy plecaków. Wychodząc na miasto z tym ThinkPadem, nie będziemy czuć się ociężale, a nawet w przeróżnych kawiarniach ten laptop spokojnie się zmieści na stoliku. Dodatkowo powiedzieć muszę, że na baterię w tym ThinkPadzie nie można narzekać. Według producenta bateria powinna starczyć na co najmniej 15 godzin, a jak jest w rzeczywistości? Tak naprawdę, to do 15 godzin spokojnie możemy wyciągnąć pracę na baterii, jak nie będziemy wykonywać mocno obciążających prac. Jeżeli jednak będziemy wykonywać np. render filmu, to na jednym ładowaniu laptop wytrzyma nam 10 godzin — nie jest to wcale zły wynik jak na mocne obciążenie.
Czy Lenovo ThinkPad X1 Carbon może nosić miano mobilnego urządzenia? Od razu mogę powiedzieć, że tak i zaraz się dowiecie więcej, czemu tak myślę i dlaczego byłem zadowolony z użytkowania tego komputera. Oczywiście kilka wad to urządzenie ma, jednak nie przeszkadzają one tak w dużym stopniu i sam ThinkPad to rekompensuje.
2. Rozmiar
Wymiary tego komputera wynoszą: 323,5 mm x 217,1 mm x 15,95 mm. Są to strasznie podobne rozmiary do Lenovo Yoga 920 Vibes, który jest super mobilnym urządzeniem i w dalszym ciągu bardzo polecam Yogę 920 Vibes. ThinkPad X1 Carbon został wykonany z dobrego plastiku, który niestety w dużym stopniu zbiera wszelakie odciski palców (nawet nietłuste) i potem ciężko je zmyć — to jest jego największy minus. Wygląd tego laptopa jest super, nawet wydajność bez tej karty graficznej jest bardzo dobra. Szkoda, że to wszystko psuje późniejszy wygląd po dłuższym użytkowaniu.
Ten komputer waży zaledwie 1,13 kg — jest to znacznie mniej, porównując z Yoga 920 Vibes. Spokojnie możemy go trzymać w jednej ręce i tak go nieść. Nie poczujemy żadnego z tym dyskomfortu z powodu przeciążenia ręki, czy nawet ramienia. Tutaj trzeba pogratulować producentowi za stworzenie takiego komputera, którym przez tę wagę i rozmiar można już nazwać super mobilnym urządzeniem na przeróżne wyjazdy lub pracę na mieście.
3. Ekran
Ekran z rozdzielczością WQHD powinien być już standardem przy takich urządzeniach, chociaż nie ukrywam, że miłym dodatkiem byłaby tutaj matryca z rozdzielczością 4K. Jednak zintegrowana karta nie za bardzo by sobie wtedy radziła, dlatego dobrze, że Lenovo pokusiło się o przynajmniej danie tutaj rozdzielczości 2K. Również na całe szczęście bateria na tym nie ucierpiała i świetnie sobie radzi z taką rozdzielczością i przez połowę (jak i nie więcej) dnia możemy zapomnieć o ładowarce. Dodatkowo powiedzieć muszę, że jest wersja tego ThinkPada z ekranem dotykowym, jednak według mnie lepiej nie posiadać takiej funkcjonalności, bo mnie nawet jej nie brakowało.
Jeżeli chodzi o kolory wyświetlane na tej matrycy, to przyznać muszę, że źle nie jest, bo jest wręcz świetnie. Kolory są bardzo dobrze odwzorowane, czerń jest czarna, a biel jest biała. Czego chcieć więcej? Dodatkowo po najnowszej aktualizacji oprogramowania od Lenovo doświadczyłem możliwości zmiany barwy i nasycenia ekranu. Bardzo dobrze się to spisywało i wiele profesjonalnych użytkowników będzie z tego zadowolonych.
4. Klawiatura
Jestem miłośnikiem klawiatur w urządzeniach Lenovo Yoga i nie muszę tego ukrywać — są one świetne. Jednak jak tutaj spisała się klawiatura od ThinkPada? Tak naprawdę to nie jest ona zła, bardzo wygodnie mnie się na niej pisało i dosyć szybko. Jedyny jej minus był, że klawisz funkcyjny i Ctrl był zamieniony kolejnością. Nie mogłem się do tego przyzwyczaić. Na całe szczęście Lenovo nie zostawia nas z tym na lodzie i jak w dalszym ciągu nie umiemy się do tego przyzwyczaić, to w oprogramowaniu możemy zamienić te przyciski kolejnością. Resztę mogę zaliczyć na plus, tak samo czytnik linii papilarnych obok touchpada, który spisywał się bardzo dobrze. Cały czas poprawnie czytał mój palec, tylko kilka razy mu się nie udało — z mojego powodu.
Podsumowując
Lenovo ThinkPad X1 Carbon 6. generacji to strasznie drogie urządzenie i na pewno wiele osób nie kupi tego laptopa tylko ze względu na jego cenę. Tak naprawdę jest to świetny komputer i gdybym nie był zakochany w całej serii Lenovo Yoga, to na pewno byłbym zakochany w tym ThinkPadzie. Komfort pracy jest super i nie czujemy przy tym komputerze żadnego dyskomfortu, jak to czasami bywa z innymi laptopami — ja tak czasami mam. Dodam jeszcze jeden minus tego urządzenia, a mianowicie wylot ciepłego powietrza po prawej stronie, który przeszkadza podczas korzystania z myszki — chociaż też nie zawsze i można do tego się przyzwyczaić.
Ja z całego serca mogę polecić ten komputer tak naprawdę każdemu — nie aż tak wymagającym użytkownikom ze względu na brak karty graficznej. ThinkPad X1 Carbon idealnie nadaje się do mobilnej pracy i z dumą może nosić tytuł mobilnego urządzenia.