Recenzja – Lenovo Yoga 520

Lenovo Yoga 520

Zacznijmy od zadania sobie pytania: Czy Lenovo Yoga 520 może nosić miano urządzenia mobilnego? Z jednej strony można powiedzieć, że tak, ale z drugiej strony nie. Wszystko to zależy od punktu patrzenia na to urządzenie. Niby jest ono w swojej klasie mocne, ale z drugiej strony przez to jest odrobinę za ciężkie, aby nosić je cały czas w rękach. Zaraz dowiecie się więcej szczegółów. Jednak mogę Wam jeszcze powiedzieć, że świetnie korzystało mnie się z tego komputera i gdybym miał wybierać, to kupiłbym właśnie coś podobnego do Yoga 520. Chodzi mi głównie o wielkość, rozmiar matrycy i wydajność.

Niestety tym razem nie mam dla Was rozpakowania, ponieważ urządzenie przyjechało w bardzo prostym pudełku z ładowarką i instrukcją obsługi. Więc stwierdziłem, że nie ma nic szczególnego do oglądania.

  1. Mobilność urządzenia
  2. Rozmiar
  3. Ekran
  4. Klawiatura

1. Mobilność urządzenia

Tak jak na samym początku wspomniałem, że zaczniemy od pytania: Czy Lenovo Yoga 520 może nosić miano urządzenia mobilnego? Jest dużo plusów, ale na szczęście jest, tak mało minusów, że da się do nich przyzwyczaić. Ja nawet się do nich przyzwyczaiłem. Na przykład jednym z minusów jest waga urządzenie i jeżeli dojdzie do tego torba, dokumenty, zasilacz itd. No to nie powiedźcie, że będzie to lekkie. Yoga waży 1,74 kg, to jeżeli dołożycie wcześniej wspomniane rzeczy macie już 2 kg ciężaru. Jak dla mnie jest to dosyć dużo, aby cały czas przemieszczać się z tym komputerem po mieście i nie tylko. Niby da się do tego przyzwyczaić, ale przyznacie mi rację, że na samym początku będzie Wam z nim ciężko (oczywiście nie z jego wydajnością). Więc można powiedzieć, że jest to prawie idealnie mobilny komputer do pracy w terenie, ale co ważne to do pracy w domu nadaje się idealnie.

Lenovo Yoga 520

2. Rozmiary

Lenovo Yoga 520 ma rozmiary 330 × 235 × 19,9 mm. Nie jest, to może najcieńsze urządzenie świata, jednak pamiętajmy, że ma ono nawet mocne podzespoły, za które może i warto zapłacić (chociaż czasami znajdziemy okazje na komputer z lepszymi podzespołami). Co ważne to ten rozmiar komputera zmieści się prawie wszędzie, co jest naprawę super. Plecaki, torby itd. pełno ich w rozmiarach na komputery 14″. Od razu wspomnę, że laptopy 13 i 14″ są idealnymi komputerami do pracy tzw. mobilnej.

Czy wiecie, że Yogę 520 świetnie trzyma się w rękach? Ze względu na wagę mamy pewność, że nie wypadnie nam z ręki, a co najważniejsze to zawsze będziemy o nim pamiętać, ponieważ będzie nam za lekko na plecach/ramieniu.

Lenovo Yoga 520

3. Ekran

Yoga została wyposażona w ekran 14″, a wokół matrycy mamy nie dość duże ramki, które nie przeszkadzają przy pracy na tym komputerze. Co warto wiedzieć, to w tej serii Lenovo Yoga możemy spotkać się z dwoma ekranami: Full HD, HD. Oczywiście lepiej zakupić z ekranem Full HD, niż HD, przy zakupie należy zwrócić uwagę na etykietę. Możecie się zawieść, jeżeli nie będziecie zwracać uwagi na zamieszczone informacje na pudełku. Co do kolorów to jest dobrze, chociaż czasami kolory są odrobinę nasycone, co przeszkadza przy edytowaniu zdjęć. Można to ustawić, ale który przeciętny użytkownik laptopa konfiguruje sobie ekran? No chyba nikt. Dodam jeszcze, że ekran w tym urządzeniu jest błyszczący, a to tylko dlatego, że mamy tutaj dotykową matrycę. Więc w słoneczny dzień nie za bardzo popracujecie sobie na tym komputerze, nawet przy największej jasności ekranu. Taka wada ekranów błyszczących.

Lenovo Yoga 520

4. Klawiatura

Klawiaturę, którą można znaleźć w Yoga 520, jest świetna. Nie jest może ona ani mechaniczna, ani motylkowa za to musicie mi uwierzyć, że świetnie pracuje się na klawiaturach zastosowanych w nowych produktach Lenovo. Jak widać, nie trzeba super klawiatur, aby świetnie się na nich pracowało/pisało. Można się do niej przyzwyczaić, nawet do tego, że nie znajdziemy w tym urządzeniu klawiatury numerycznej. Dodatkowo dodam, że pod klawiaturą możemy znaleźć nawet dość precyzyjny czytnik linii papilarnych, który odblokowuje nasz komputer za pomocą Windows Hello. No i oczywiście znajdziemy tutaj dla swojej wygody pisania podświetlenie klawiszy, które są nawet równomierne podświetlene i dobrze pisze się na tym komputerze w mroku (oczywiście nie polecam pisać po nocach).

Lenovo Yoga 520

Podsumowując

Lenovo Yoga 520 to świetne produkt, któremu niewiele brakuje do bycia doskonałym urządzeniem mobilnym. Jednak niektórzy mogą nie zwracać uwagi na wady, takie jak np. duża głośność wentylatorów, waga itd. Nie jest tego dużo, ale też zbędne jest wymienianie wszystkich, ponieważ do większości da się przyzwyczaić. Czy polecam ten komputer? Oczywiście, że tak, chociażby dlatego, że bateria w tym urządzeniu wytrzymuje dość długo co, jak dla mnie jest ogromnym plusem. Mimo, że koszt tego komputera nie jest mały, to warto się nad nim zastanowić.

Lenovo Yoga 520

A co Ty sądzisz o tym komputerze?