W ostatnim czasie trafiły do mnie aż 2 urządzenia Samsunga, które miałem okazje dla Was sprawdzić. Już wcześniej miałem możliwość sprawdzenia zarówno telewizorów, jak i soundbarów tego producenta, więc byłem ciekaw, co zmieniło się od czasu, gdy ostatnim razem miałem z nimi do czynienia. O moich odczuciach przeczytacie więcej w dalszej części recenzji.
- Samsung Neo QLED QN91A
- Specyfikacja
- Moje wrażenia
- Samsung Soundbar Q700A
- Specyfikacja
- Moje wrażenia
Samsung Neo QLED QN91A
1. Specyfikacja
Zacznijmy od telewizora QN91A, który swoją premierę miał jeszcze w 2021 roku. Do mnie trafiła wersja o przekątnej 50 cali, która idealnie wpasowała się we wnętrze salonu. Przejdźmy zatem do najważniejszych parametrów urządzenia. Samsung oferuje nam obraz w rozdzielczości 3840 x 2160px o częstotliwości odświeżania 120 Hz. Matryca to Neo QLED i jest dodatkowo wyposażona w powłokę antyrefleksyjną, która znacznie zredukuje wszelkiego rodzaju odbicia na powierzchni ekranu. Na pochwałę zasługuję także smukły design telewizora oraz prawie niezauważalne ramki. Jeżeli chodzi o dodatkowe funkcje, odpowiadające za poprawę jakości obrazu to ich lista jest całkiem spora, a znajdą się na niej między innymi: HDR10+, Neo Quantum HDR 2000, Ultimate UHD Dimming Pro, HLG, Quantum Dot oraz technologia Quantum Matrix. Do tego telewizor wyposażony jest w funkcję automatycznej adaptacji obrazu do warunków wnętrza, w jakich się znajduje. Telewizor został wyposażony, w system audio 2.2 ze wbudowanym głośnikiem niskotonowym, o łącznej mocy 40 W. Urządzenie obsługuje standard Dolby Digital Plus, dodatkowo wyposażone jest także w aktywne wzmacnianie mowy w wyświetlanej treści, automatyczną adaptację dźwięku względem akustyki pomieszczenia oraz Q-Symphony. Z dodatkowych funkcji Smart TV, poza tymi standardowymi, z jakich będziemy mogli skorzystać to na przykład: tryb Ambient+, wirtualny asystent, funkcja Miracast, Multi-View, Dotknij i Wyświetl. Oprócz tego jest także wiele udogodnień skierowanych dla graczy jak na przykład: FreeSync Premium Pro, dynamiczny korektor czerni czy Game Motion Plus. Co do złącz dostępnych z tyłu, telewizor wyposażony jest w tuner DVB-T2CS2/HEVC oraz tuner analogowy. Dostępne także jest złącze CI+ w wersji 1.4. Znajdziemy też 4 gniazda HDMI w tym 1 eARC i 1 HDMI-CEC, optyczne wyjście audio oraz 2 wejścia USB. Telewizor wyposażony jest również w Bluetooth w wersji 5.2 oraz WiFi obsługujące sieci 5 GHz. Oczywiście telewizor możemy łatwo połączyć z aplikacją SmartThings by szybko i sprawnie zarządzać nim z poziomu naszego smartfona.
2. Moje wrażenia
W porównaniu z innym modelem Samsunga Q80T, który miałem okazję testować, na pierwszy rzut oka widać ogromną różnicę w jakości obrazu i dźwięku oraz w budowie samego urządzenia. Zacznijmy od tego, co najbardziej rzuca nam się w oczy na samym początku, czyli charakterystyczny pilot. Jest on dużo cieńszy i smuklejszy niż dotychczasowe piloty Samsunga, a to dlatego, że zamiast zasilania bateriami, w jego wnętrzu znajduje się niewielki akumulator, który szybko naładujemy poprzez kabel USB-C. Dodatkowym rozwiązaniem, jakie oferuje nam pilot, jest ładowanie jego akumulatora poprzez niewielki panel słoneczny znajdujący się na jego odwrocie. Mimo ciekawego, smukłego designu, minusem pilota jest jego podatność na drobne zarysowania.
Co do samego telewizora, zauważalny jest znaczący skok jakości prezentowanych na ekranie treści, dzięki zastosowaniu wymienionych wyżej technologii, jakość prezentowanego obrazu jest zdecydowanie największą zaletą urządzenia. Kształty są ostre, kolory dobrze nasycone, brak jest jasnych poświat na czerni. Świetnie działa też funkcja Ultimate UHD Dimming, która zauważalnie, ale nie przesadnie, reguluje osobno kontrast poszczególnych partii ekranu oddzielnie. Świetnie spisuje się także adaptacja wyświetlanych treści do warunków w pomieszczeniu. Przy zmianie oświetlenia w pomieszczeniu telewizor szybko i automatycznie zmienia nieco wyświetlany obraz tak, by wyglądał on, jak najkorzystniej dla widza; funkcja ta działa bez zarzutów. Interfejs nie uległ znaczącym zmianom, więc wszyscy, którzy mieli już do czynienia z telewizorami Samsunga, będą czuli się jak w domu, a ci, którzy jeszcze nie mieli przyjemności się zaznajomić, z pewnością pozytywnie zaskoczy jego przejrzystość i intuicyjność. Całkiem dobrze działa też funkcja Mulit-View, z której korzystałem dość często, dzięki niej możemy na jednym ekranie wyświetlać różne, dowolne rzeczy, takie jak obraz z naszego telefonu, komputera lub innej aplikacji w telewizorze. W pakiecie z telewizorem miałem także okazję sprawdzić soundbar Q700A, który stanowił wspaniałe QN91A podczas testów, także teraz zajmijmy się bezpośrednio wspomnianym systemem audio.
Samsung Soundbar Q700A
1. Specyfikacja
Soundbar Samsunga składa się z dwóch komponentów. Mamy urządzenie główne, które stawiamy pod telewizorem oraz dodatkowy głośnik niskotonowy, który z właściwym soundbarem łączy się automatycznie poprzez Bluetooth. Wymiary jednostki głównej to 980,0 × 60,0 × 115,0 mm, a dodatkowego głośnika 205,0 × 353,0 × 302,0 mm. Design zestawu nie odbiega od znanego już z poprzednich modeli konceptu, przykładem może być Q70T, który miałem okazję testować w zeszłym roku. Metalowa powłoka, która fakturą przypomina siatkę, okala soundbar z frontu oraz z góry. W prawej części urządzenia znajdziemy niewielki, monochromatyczny wyświetlacz, za którego pomocą, urządzenie będzie informowało nas, chociażby o aktualnie wybranym źródle sygnału, poziomie natężenia głośności czy wzmocnieniu niskich tonów. Głośnik niskotonowy nie wyróżnia się niczym szczególnym, przednią ścianę zdobi materiałowa powłoka z logiem producenta u dołu, która osłania głośnik główny, a z pozostałych stron mamy do czynienia ze zwykłą czarną powierzchnią. Głośniki odtwarzają dźwięk w zestawieniu stereofonicznym 3.1.2, a całkowita moc zestawu to 330 W, zatem sprawdzi się on w zupełności przy codziennym użytkowaniu podczas korzystania z telewizora, a kiedy potrzeba będzie nieco głośniej puścić ulubioną piosenkę, to z pewnością Samsung nie zawiedzie Was cichym brzmieniem, ponieważ Q700A jest donośny i z pewnością dźwięk trafi w każdy zakamarek Waszego mieszkania. Gniazda, jakie znajdziemy pod głośnikiem to: HDMI eARC, HDMI-CEC, optyczne gniazdo audio oraz wejście kabla zasilającego. Zestaw posiada także Bluetooth oraz WiFi, możemy sterować nim także bezpośrednio z aplikacji SmartThings, puszczać muzykę prosto ze Spotify lub poprzez AirPlay2. Dodatkowe funkcje dźwięku, jakie oferuje soundbar to na przykład: HDR10+, Dolby ATMOS, Q-Symphony, Aktywny Wzmacniacz Głosu oraz Dotknij i Odtwórz. Jeżeli chodzi o konfigurację odtwarzanego dźwięku, możemy ustawić jeden z kilku gotowych trybów takich jak: Surround Sound Expansion, Game Pro, Standard lub ustawić tryb Adaptive, który automatycznie będzie dostosowywał dźwięk do warunków otoczenia, w jakim znajduje się głośnik. Oprócz tego z poziomu aplikacji możemy dowolnie, ręcznie regulować parametry dźwięku wedle naszych upodobań. Oczywiście do samej obsługi oprócz smartfona możemy wykorzystać podstawowe przyciski na soundbarze lub pilot dołączony do zestawu.
2. Moje wrażenia
Tak jak w przypadku telewizora, w soundbarze Q700A ciężko znaleźć jakieś większe wady czy mankamenty. Brak jakichkolwiek zastrzeżeń odnośnie do samego odtwarzania dźwięku czy działania urządzenia — obsługa jest bardzo intuicyjna. Co do wad urządzenia drobny problem może stanowić czyszczenie soundbara z kurzu, w tym przypadku nie obędzie się bez szczotki lub odkurzacza w celu dotarcia w szczeliny metalowej, perforowanej powierzchni. Poza tym wszystko działa tak, jak powinno, dźwięk jest dobry, świetnie sprawdzi się w codziennym użytkowaniu, jak i w trakcie domówki. Dużym plusem jest możliwość bezpośredniego odtwarzania muzyki poprzez Spotify. Oczywiście dostęp do Q-Symphony znacznie poprawia wrażenia podczas odtwarzania treści audiowizualnych i telewizor świetnie dopełnia dźwięk soundbara.
Podsumowanie
Jako zestaw telewizor + soundbar Samsung spisuje się po prostu wyśmienicie. Zarówno jednym, jak i drugim urządzeniem jesteśmy w stanie zarządzać z poziomu jednej aplikacji. Dodatkowo funkcje takie jak Q-Symphony dostępne tylko w urządzeniach Samsunga czy zarządzanie urządzeniami z poziomu jednego pilota, dodatkowo punktują to zestawienie. Telewizor Neo QLED QN91A oferuje wysokiej jakości obraz, a soundbar stanowi swoiste dopełnienie sfery audio. Osobiści w Samsungu bardzo podoba mi się dość intuicyjna obsługa oraz wysoka jakość, którą bez wątpienia uświadczymy w przypadku obu urządzeń. Mimo iż zestaw nie będzie należał do najtańszych, bo telewizor na dzień dzisiejszy uda nam się zakupić w cenie 5500 zł, soundbar 1800 zł, to cena wydaje się iść w parze z jakością, choć bez wątpienia jest ona spora.