Top aplikacje do mobilnej fotografii

Jakiś czas temu złapał mnie Eliasz z bloga Eliasz Szykowny i zapytał się mnie, czy nie chciałbym zrobić z nim małej współpracy i wspólnie stworzyć wpisy na swoje blogi o top aplikacjach — u mnie związanych z mobilną fotografią, a u Eliasza z przydatnymi aplikacji dnia codziennego. Dlatego pod sam koniec możecie zobaczyć i przeczytać dwie propozycje od Eliasza, a przed nim przeczytać moje 8 propozycji, z których korzystam na co dzień i nie wyobrażam sobie blogowania, czy prowadzenia mediów społecznościowych bez nich. Oczywiście do blogowania i innych rzeczy nie służą mi tylko te aplikacje, temat innych aplikacji jest na późniejszą porę i przyjedzie na to czas.

Z jakich aplikacji korzystam najczęściej? Oto one:

1. Instagram

Na samym początku chciałbym Wam powiedzieć o chyba oczywistej aplikacji do obróbki zdjęć i nie tylko. Jest to oczywiście Instagram, który może jest głównie portalem społecznościowym, jednak w nim możemy obrobić nasze zdjęcia jak w każdej innej aplikacji. W Instagramie znajduje się wiele ładnych i ciekawych filtrów, a dla bardziej zaawansowanych znajdziemy opcje do zmiany np. jasności, temperatury, ostrości itd.

Jak już prawie każdy z nas ma tę aplikacje, to, po co nam coś więcej, jeżeli szukamy czegoś bardziej podstawowego i mało zaawansowanego.

 

 

Instagram -> Google Play, App Store

2. Just Snow

Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego komuś na zdjęciu udało się tak ślicznie złapać płatki śniegu? Czasami jest to realne, jednak w większości jest to nieprawda i użyto do tego takiej aplikacji Just Snow
i inne podobne aplikacje. W samej aplikacji po otwarciu zdjęcia mamy możliwość wyboru płatków śniegu oraz ich wielkość, czy np. szybkość padania. Jest to darmowa aplikacja, a podczas zimowych dni upiększy nasze zdjęcia i na pewno wywoła zachwyt.

Po opublikowaniu zdjęcia wy edytowanego w tej aplikacji spodziewajcie się pytań, jak udało Wam się uzyskać taki efekt padającego śniegu.

 

 

Just Snow -> Google Play, App Store

3. Lens Distortions

Sztuczny padający śnieg już był, to, więc czas na flary słoneczne. W większości sytuacji nie udaje nam się uzyskać upragnionego efektu flary słonecznej o np. zachodzie słońca lub w golden hour. Jednak na pomoc przychodzi aplikacja Lens Distortions, która posiada ogrom flar i nie tylko, bo również w tej aplikacji znajdziemy takie rzeczy jak: śnieg, deszcz, mgła i inne tego typu rzeczy. Można powiedzieć, że ta aplikacja jest odrobinę bardziej rozszerzoną wersją aplikacji Just Snow.

Jeżeli chcecie zrobić efekt WOW, to polecam pobawić się tą aplikacją. Na pewno taki efekt uda Wam się uzyskać.

 

 

Lens Distortions -> Google Play, App Store

4. Adobe Photoshop Express

Używaliście kiedyś z usług od Adobe? Co ważne, to nie wszystkie aplikacje tej firmy są płatne, bo wiele aplikacji na nasze urządzenia mobilne są bezpłatne i sprawdzają się bardzo dobrze. Taką z jednych aplikacji jest właśnie Photoshop Express, który, mimo iż jest darmowy, to da się w nim zrobić nawet sporo — chociaż niektóre rzeczy są dopiero, jak będziemy mieć wykupioną subskrypcję Adobe. Jednak takie rzeczy jak filtry, korekcja, przycinanie, napisy i wiele innych rzeczy uda nam się zrobić w tej aplikacji. Jeżeli chcemy zrobić na naszych portalach społecznościowych jeden styl zdjęć, to warto użyć takiej aplikacji jak Photoshop lub podobne aplikacje do niego.

 

 

Adobe Photoshop Express -> Google Play, App Store

5. Polarr

Aplikacja Polarr to jednak z najzwyklejszych aplikacji z filtrami, jednak jest to aplikacja inna niż wszystkie, ponieważ w tej aplikacji znajdziemy naprawdę ładne filtry i dodatkowo można w tej aplikacji z edytować zdjęcie. Również w tej aplikacji można stworzyć, jak i zaimportować własne filtry, dzięki temu można stworzyć własny styl i wszystkie zdjęcia edytować właśnie jednym filtrem, być może i nawet własnym.

Niestety muszę Was odrobinę też zasmucić, bo mimo ogromu filtrów w tej aplikacji niektóre filtry są płatne i jest to w ramach danego abonamentu, więc raczej to się nie opłaca. Lepiej używać tych bezpłatnych filtrów lub stworzyć własne.

 

Polarr -> Google Play, App Store

6. Snapseed

Moją kolejną propozycją jest aplikacja Snapseed od Google. Największym autem tej aplikacji jest, że jest ona na 100% darmowa, ponieważ jest stworzona przez firmę Google. Wszelakie filtry, narzędzia, opcje — są one w pełni darmowe i o żadne subskrypcje czy wykupienia nie musimy się bawić. Dodatkowo Snapseed posiada tak jak inne aplikacje możliwość tworzenia własnych filtrów i udostępniania im innym za pomocą kodu QR.

Przyznam się Wam, że jeżeli chodzi o Snapseed, to jest to moja ulubiona aplikacja i najczęściej otwierana aplikacja. Co najlepsze, to ta aplikacja jest używana przez wiele osób, więc i wiele filtrów za pomocą kodów QR uda Wam się zdobyć — najwięcej można znaleźć kodów na Pinterest.

Snapseed -> Google Play, App Store

7. VSCO

Aplikacja VSCO już dawno temu była bardzo sławną aplikacją, potem o niej zapomniano na jakiś czas, a teraz z tego, co zauważyłem, to ponownie wraca do łask i wiele osób z niej korzysta, jednak czy warto wracać do VSCO? Tak naprawdę, jest to dobra aplikacja i jest podobna do wielu innych aplikacji, tylko właśnie VSCO wyróżnia się innymi, odrobinę lepszymi filtrami niż reszta aplikacji — są bardziej profesjonalne. Jednak, aby mieć więcej przeróżnych opcji, jak i filtrów na zdjęcia trzeba ponownie zapłacić. Dlatego ja sam używam VSCO raz na jakiś czas. Wole używać Snapseed, które jest w pełni darmowe i nie ma tam żadnych ukrytych kosztów. Nie twierdzę, że ta aplikacja jest zła, wręcz przeciwnie. VSCO to bardzo dobra aplikacja i jej sława mówi sama za siebie.

 

VSCO -> Google Play, App Store

8. Aplikacja aparatu

Ostatnią i najlepszą aplikacją do zdjęć jest nasz własny aparat, a konkretnie systemowa aplikacja aparatu od naszego producenta telefonu. To właśnie dzięki tej aplikacji nasze zdjęcia mogą wyjść najlepiej i nie potrzebują żadnej późniejszej edycji (no może czasami są potrzebne). Ważne jest to, aby poznać możliwości swojego własnego telefonu, a tak naprawdę aparatu i jego aplikacji, aby móc wycisnąć z niego jak najwięcej się da. Wiele telefonów ma wady i zalety, jednak jeżeli nauczymy się niwelować te wady lub z nimi żyć, to w późniejszym czasie mogą się okazać zaletami.

Zanim zaczniecie pobierać i przeglądać resztę aplikacji do edycji zdjęć, to polecam wpierw nauczyć się obsługi aplikacji aparatu, a później dopiero kombinować z edycja zdjęć.


Propozycje Eliasza:

9. Adobe Lightroom CC

Tymek wspomniał już wam o innej aplikacji od tej samej firmy — o Photoshop Express. Jednak do mnie bardziej przemawia mobilny Lightroom CC. Z Photoshop Express kiedyś korzystałem, ale już nie pamiętam wrażeń, więc zachęcamy do komentarzy — które z tych narzędzi jest lepsze? Oczywiście w obu przypadkach nie jest to nawet w połowie to, co wersje komputerowe, więc nie oczekujcie niesamowitych fajerwerków, ale do podstawowej błyskawicznej edycji w zupełności wystarcza. Nawet jeśli ktoś profesjonalnie zajmuje się fotografią i chciałby coś szybko ogarnąć. Co ciekawe, w przeciwieństwie do na przykład Snapseeda, Lightroom po obróbce nie psuje jakości zdjęć (jeśli użyjemy poprawnych opcji, ale w to warto się już zagłębić samodzielnie po zainstalowaniu i przy praktycznym korzystaniu z narzędzia).

Adobe Lightroom CC -> Google Play, App Store

10. Zdjęcia Google

Nie mogło w tym zestawieniu zabraknąć chyba najwygodniejszego rozwiązania do przechowywania zdjęć jakie istnieje. Oczywiście z punktu widzenia zwykłego użytkownika. Google umożliwia przechowywanie zdjęć bez limitu psując jedynie nieznacznie ich jakość, co przez osoby nie zajmujące się profesjonalnie fotografią (zwłaszcza wielkoformatową) nie powinno być zauważone. Jednak nawet jeśli przy konfiguracji apki zdecydujemy się na wysyłanie naszych oryginalnych dzieł, wciąż pozostaje nam dużo, bo aż 17 GB bezpłatnego miejsca. Niestety jest ono współdzielone z pamięcią Gmaila i innych usług Google, ale to już wszystko zależy od naszej oszczędności i dobrej organizacji. Sam korzystam na co dzień z Google Photos i polecam.

 

Zdjęcia Google -> Google Play, App Store


Przy okazji zapraszam do Eliasza i jego top aplikacji -> TOP APLIKACJE

Korzystacie z któryś aplikacji?