Dosyć dawno temu mogliście na blogu przeczytać recenzję aparatów w telefonie Honor 10. Teraz nastał czas, abyście mogli poznać moją opinię na temat aparatów w tym konkretnym modelu. Czy w ogóle jest sens zastanawiać się nad tym urządzeniem, jeżeli chcemy mieć tańszy telefon, ale chcemy robić dobre zdjęcia? Zaraz będziecie mogli się przekonać. Chociaż już na samym wstępie powiem, że nie zawsze jest tak super, jakby mogło się zdawać.
Zanim przejdziecie jednak dalej, serdecznie zapraszam Was do obejrzenia rozpakowania tego urządzenia.
- Specyfikacja
- Pochmurna pogoda (zależy od pogody)
- Słoneczna pogoda (zależy od pogody)
- Zdjęcia makro
- Zdjęcia w pomieszczeniu
- Przednia kamerka
- Zdjęcia nocne
- Przykładowe wideo
1. Specyfikacja
Honor to urządzenie wyposażyło w trzy aparaty. Główny aparat na tylnej obudowie posiada matrycę 13 Mpx z przesłoną f/1.8. Drugi aparat do rozpoznawania głębi ostrości posiada matrycę 2 Mpx z przesłoną f/2.4.
Przednia kamerka to aparat z matrycą 24 Mpx z przesłoną f/2.0.
2. Pochmurna pogoda
Zdjęcia podczas pochmurnej pogody wychodzą naprawdę dobrze. Zdjęcia są jasne, a sama szczegółowość i jakość zdjęć jest na dobrym poziomie. Co najważniejsze nie znajdziemy w tym urządzeniu automatycznego HDR, ponieważ jest jako osobny tryb. Oczywiście sztuczna inteligencja wyostrza nam zdjęcia, dzięki czemu są one odrobinę jaśniejsze. Jednak trzeba mieć świadomość, że kiedy włączymy tryb AI, to rozdzielczość automatycznie zmienia nam się z 13 Mpx na 8 Mpx i nie mamy możliwości zmiany tej rozdzielczości. Jest to tak samo rozwiązane, jak w innych tańszych urządzeniach Huawei/Honor. Powiedzieć muszę jeszcze o kolorach, które przy takim oświetleniu są poprawne nawet ze sztuczną inteligencją.
3. Słoneczna pogoda
Zdjęcia w słoneczną pogodę są równie dobre, jak przy gorszym oświetleniu. Jednak przy tym oświetleniu trzeba uważać na cienie, ponieważ jeżeli wyłączymy sztuczną inteligencję, to na zdjęciach mogą pojawiać się dosyć mocne cienie i mogą zasłonić 60% naszego zdjęcia. Tak samo mogę powiedzieć, że zdjęcia nie są zbyt jasne i jeżeli chcemy coś więcej, to lepiej pobawić się trybem profesjonalnym. Przynajmniej szczegółowość i jakość zdjęć stoi na dobrym poziomie i o to nie trzeba się bać. Nawet o kolorach można powiedzieć, że są poprawne i dobrze nasycone — szczególnie niebo. Dodatkowo powiedzieć muszę, że biel nie jest przepalona i jest to dobra informacja.
4. Zdjęcia makro
W sprawie zdjęć makro to przyznać muszę, że jest dobrze. Jednak nie zawsze mogą wyjść nam ładne zdjęcia. Ten Honor (nie wiem, czy tylko moja sztuka) miał problem z wyostrzaniem. Nawet dużych elementów przy zdjęciach z bliska nie zawsze udawało się wyostrzyć, czasami trzeba było się namęczyć. Kiedy jednak się już namęczymy, to zdjęcia wyglądają naprawdę dobrze. Szczegółowość i jakość takich zdjęć jest na poprawnym poziomie i nie ma na co narzekać. Głębia ostrości również jest ładna jak na takie urządzenie i dobrze oddziela tło od głównego obiektu zdjęcia. Dodatkowo powiedzieć muszę Wam o trybie przysłona, który w tym urządzeniu działa tak se i mam nadzieję, że Honor przy najnowszym urządzeniu to poprawił.
5. Zdjęcia w pomieszczeniu
Zdjęcia w pomieszczeniu mogą się udać, jednak powiedzieć muszę, że autofocus nie zawsze daje sobie radę i w niektórych momentach może to przeszkadzać — najwięcej zdarzało się to przy naturalnym oświetleniu. Co do reszty, czyli szczegółowości i jakości zdjęć, to przyznać muszę, że nie jest źle i jest to dobry poziom. Nawet krawędzie nie są tak mocno poszarpane, jak zdarza się to w innych urządzeniach w podobnej cenie. Co do kolorów to przyznać muszę, że w obu warunkach oświetleniowych jest poprawnie i tutaj balans bieli, nie zawodzi.
6. Przednia kamerka
Przednią kamerkę w tym urządzeniu muszę pochwalić i to bardzo. Szczegółowość przedniego aparatu jest naprawdę bardzo dobra jak na takie urządzenie i za to można pogratulować producentowi, bo to jednak jest chyba jeden z lepszych aparatów na przodzie za taką cenę. Można powiedzieć, że Honor 10 Lite nadaje się do zdjęć typu selfie. Dodatkowo muszę powiedzieć, że tak dobrze już możemy zrobić zdjęcie w średnich warunkach oświetleniowych, to pomyślcie jakie zdjęcia wychodzą przy dobrym oświetleniu. Wspomnieć jeszcze muszę o balansie bieli, który jak widać, sprawdza się dobrze i dzięki temu kolory są w miarę poprawne — chociaż są mocniej nasycone.
7. Zdjęcia nocne
W nocy nie zrobimy najlepszych zdjęć tym telefonem, jednak co warto wiedzieć, to że w trybie nocnym jesteśmy w stanie zrobić o wiele jaśniejsze zdjęcie niż w trybie automatycznym. Oczywiście trybem automatycznym uda nam się zrobić w miarę jasne zdjęcie, które możemy pokazać znajomym, jednak w jednym i drugim przypadku ilość szumów jest bardzo duża. Przy tym urządzeniu polecam też pobawić się trybem profesjonalnym, bo mogą wyjść fajne efekty.
8. Przykładowe wideo
Honor 10 Lite ma możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości Full HD, niestety przy tej rozdzielczości nie napotkamy żadnej stabilizacji. Co do samego nagrania to powiedzieć mogę, że pod względem jakości i szczegółowości nie jest najgorzej. Nawet kolory są poprawnie odzwierciedlone, chociaż czasami widać, że Honor ma problem z ich odwzorowaniem. Autofokus również działa sprawnie i do niego zarzutów nie można mieć. Najbardziej w tym telefonie jest szkoda braku, chociażby elektronicznej stabilizacji obrazu, bo naprawdę mogło być w porządku.
Podsumowując
Honor 10 Lite nie jest najdroższym urządzeniem, jednak patrząc na to, co potrafią aparaty w tym urządzeniu, to sam się zastanawiam czy na pewno bym mógł polecić to urządzenie innym. Owszem przednia kamerka w tym urządzeniu jest bardzo dobra i można nią zrobić bardzo ładne selfie. Jednak główny aparat na tylnej obudowie do najlepszych nie należy i na pewno osoby, które nie chcą wydawać majątku, a też nie zależy im aż tak na zdjęciach, to mogą zastawiać się nad tym urządzeniem — samo w sobie nie jest takie złe. Reszcie osób mogę powiedzieć, że lepiej zastanowić się już nad innymi urządzeniami tego producenta, lub poszukać innych urządzeń w podobnej cenie.
Zdjęcia wykonane Honorem 10 Lite -> ZDJĘCIA