Jakiś czas na blogu mogliście przeczytać recenzję aparatów w telefonie Redmi 7, teraz przyszedł czas na Redmi Note 7, który według producenta powinien być mistrzem w fotografii. Czy tak jest? I co najważniejsze, czy we wszystkich warunkach oświetleniowych jesteśmy w stanie zrobić ładne zdjęcie? No i oczywiście, czy sztuczna inteligencja w tytułowym urządzeniu poprawia zdjęcia, czy może jednak psuje? Zaraz będziecie mogli się przekonać.
Zanim jednak przejdziecie dalej, serdecznie Was zapraszam do obejrzenia rozpakowania tego urządzenia.
- Specyfikacja
- Pochmurna pogoda (zależy od pogody)
- Słoneczna pogoda (zależy od pogody)
- Zdjęcia makro
- Zdjęcia w pomieszczeniu
- Przednia kamerka
- Zdjęcia nocne
- Przykładowe wideo
1. Specyfikacja
Redmi to urządzenie wyposażyło w trzy aparaty. Dwa z nich znajdują się na tylnej obudowie i główny aparat posiada matrycę 48 Mpx z przesłoną f/1.8. Drugi aparat do rozpoznawania głębi ostrości posiada matryce 5 Mpx z przesłoną f/2.4.
Przednia kamerka posiada matrycę 13 Mpx. Niestety producent nie podał jaką przesłonę podał w tym aparacie.
2. Pochmurna pogoda
Zdjęcia w pochmurną pogodę wykonane tym telefonem nie zawsze wychodzą najlepiej, chociaż przyznać trzeba, że szczegółowość i jakość zdjęć jest naprawdę dobra. Szkoda, że jasność nie jest najlepsza, chociaż zawsze przy takich warunkach oświetleniowych można pobawić się trybem manualnym. Jak widać na przykładowych zdjęciach, mgła jest piętą achillesową Redmi Note 7 i najlepiej unikać tego typu warunków. Dodatkowo muszę powiedzieć, że to urządzenie posiada automatyczne HDR — dzięki temu zdjęcia są odrobinę jaśniejsze i cienie nie są mocne. Oczywiście w tym urządzeniu posiadamy sztuczną inteligencję, która w niektórych momentach poprawia zdjęcia, jednak w większości mocno podbija kolory i nie wszystkim może to odpowiadać.
3. Słoneczna pogoda
Zdjęcia podczas słonecznej pogody również wychodzą dobrze pod względem jakości i szczegółowości. Kolory również są dobre, chociaż raz jest lepiej, a raz gorzej. Wszystko zależy czy włączymy sztuczną inteligencję, czy nie. Przy sztucznej inteligencji kolory są mocno podbite — nie wygląda to naturalnie. Jednak ważne jest to, że biel nie jest przepalona. Cienie również nie są zbyt duże dzięki automatycznemu HDR. Przy wyłączonej sztucznej inteligencji jest o wiele lepiej i osoby, które nie lubią mocnych kolorów, to nie polecam w ogóle uruchamiać trybu AI.
4. Zdjęcia makro
Jeżeli chodzi o zdjęcia makro wykonane tym telefonem, to są naprawdę bardzo dobre. Szczegółowość i jakość zdjęć jest na bardzo wysokim poziomie. Jak włączymy tryb 48 Mpx, to szczegółowość zdjęć jest jeszcze lepsza i jest to naprawdę świetna opcja dla osób, które chcą mieć tak duże zdjęcia — pamiętać trzeba, że kiedy włączymy tryb maksymalnej rozdzielczości, to nie mamy dostępu do HDR i sztucznej inteligencji. Kolory przy zdjęciach makro są dobre, jednak czasami (oczywiście, kiedy włączymy tryb AI) mogą się różnić od tego, co spotkamy w rzeczywistości.
5. Zdjęcia w pomieszczeniu
W sprawie zdjęć w pomieszczeniu to powiedzieć mogę, że nie jest źle. Szczegółowość i jakość zdjęć jest na dobrym poziomie w obu rodzajach oświetlenia. Chociaż przy naturalnym oświetleniu zdjęcia mogą wydawać się ostrzejsze od tych przy sztucznym oświetleniu. Dodatkowo wspomnieć muszę o krawędziach, które są odrobinę rozmazane, jednak nie w takim dużym stopniu jak się to zdarza w innych urządzeniach za podobną cenę. Jeżeli chodzi o autofocus, to przyznać muszę, że działa sprawnie w obu rodzajach oświetlenia i o to nie trzeba się bać.
6. Przednia kamerka
Przednia kamerka w tym urządzeniu jest nawet w porządku, jak popatrzy się na zdjęcia w średnich warunkach oświetleniowych. Oczywiście przy lepszych warunkach oświetleniowych jest znacznie lepiej i nawet kolory są żywsze oraz balans bieli działa lepiej. Przy średnich warunkach oświetleniowych nie jest źle, chociaż kolory idą trochę w zimne odcienie — Redmi musi poprawić oprogramowanie aparatu i balansu bieli. Jednak co do szczegółowości i jakości nie mogę się przyczepić, ponieważ jest naprawdę dobrze i trudno coś tutaj na ten temat złego mówić.
7. Zdjęcia nocne
Zdjęcia wykonane w nocy tym telefonem do najlepszych nie należą ze względu na szczegółowość. Jednak pod względem jasności jest naprawdę dobrze. Ważne jest do zapamiętania, że trybem automatycznym w tym telefonie da się zrobić w miarę jasne zdjęcia, a nawet odpowiednio jasne na przeróżne portale społecznościowe. Tak samo działa tryb nocny, jednak nim możemy o wiele bardziej szczegółowe zdjęcia wykonać. Dodatkowo muszę powiedzieć, że przy takich warunkach oświetleniowych autofocus miał duże problemy i niestety nie dało się tego przeskoczyć.
8. Przykładowe wideo
Redmi Note 7 ma możliwości nagrywania filmów w rozdzielczości Full HD i na całe szczęście przy tej rozdzielczości mamy możliwość unieruchomienia elektronicznej stabilizacji obrazu. W sprawie samego nagrania to powiedzieć mogę, że pod względem szczegółowości, jak i samej jakości nagrań jest poprawnie, a nawet dobrze. Szkoda, że producent nie pokusił się tutaj o rozdzielczość 4K. Dobrze jednak, że jest, jak jest i nie można na to narzekać. Dodatkowo muszę powiedzieć, że nawet dobrze radzi sobie w tym urządzeniu elektroniczna stabilizacja obrazu i warto ją mieć cały czas włączoną.
Podsumowując
Redmi Note 7 nie jest drogim urządzeniem, a nawet jego aparaty nie są aż takie złe. Jednak nie są one wystarczające w niektórych warunkach oświetleniowych i pogodowych — szkoda. Ja i tak mogę polecić to urządzenie, bo miło mnie się z niego korzystało i z niektórych, a nawet z większości zdjęć byłem zadowolony. Szkoda tylko, że nie wszędzie główny aparat w tym telefonie daje sobie radę, bo jakby dawał, to ten Redmi byłby super okazją do zakupu dla wielu osób. Polecam ten telefon szczególnie osobom, które chcą mieć dobry telefon za niewielką cenę i również chcą mieć dobre zdjęcia (bez sztucznej inteligencji).
Zdjęcia zrobione Redmi Note 7 -> ZDJĘCIA