Na testy trafił ostatnio do mnie długo wyczekiwany laptop Surface Laptop Studio. Dlaczego długo wyczekiwany? Na blogu mogliście przeczytać recenzje Surface Studio 2 oraz moją opinię po 2 miesiącach używania tego sprzętu.
Seria Surface Studio to moja jedna z ulubionych serii. Nie jest ona może mobilna, ale wydajność tego sprzętu jest znakomita. Surface Studio idealnie sprawdza się w naszym domowym biurze, a także po prostu w domu. Więc jak zatem sprawdza się Surface Laptop Studio, który możemy zabrać ze sobą w podróż? Przekonacie się tego poniżej.
- Mobilność urządzenia
- Rozmiar
- Ekran
- Rysik
- Klawiatura
1. Mobilność urządzenia
Surface Studio Laptop to 14,4-calowy laptop, który w każdej chwili może stać się tabletem. Laptop nie jest lekki ani także cienki. Ten laptop powinien wytrzymać do 19 godzin na jednym ładowaniu przy procesorze Intel Core i5 lub 18 godzin przy procesorze Intel Core i7. Jak to sprawdza się jednak w rzeczywistości? Otóż to też zależy od tego, co będziemy na laptopie robić. Jeżeli będziemy na nim pracować intensywniej, to czas na baterii będzie się skracał. Przy takiej standardowej pracy na pakiecie Office i przeglądając internet, spokojnie laptop wytrzymał mi 16/17 godzin na jednym ładowaniu. Uważam, że jest to naprawdę świetny wynik, patrząc szczególnie na to, że jest to dosyć duży i potężny sprzęt, jak na długość pracy na jednym ładowaniu.
Jedną z ciekawszych rzeczy w tym modelu, to możliwość odchylenia ekranu w taki sposób, że możemy przykryć nim klawiaturę i pracować na nim jak na tablecie lub szkicowniku. Jest to bardzo przydatna opcja dla osób, które malują lub szkicują na komputerze. W domu możemy pracować na Surface Studio 2, a wyruszając na miasto lub wyjeżdżając gdziekolwiek możemy zabrać ze sobą Surface Laptop Studio. Dodatkowo powiedzieć muszę, że również głośniki w tym modelu są świetnie i super słucha się muzyki lub ogląda seriale na tym laptopie.
2. Rozmiar
Wymiary tego komputera wynoszą: 323,28 mm x 228,32 mm x 18,94 mm. Jak widać, nie jest to mały laptop, ani cienki. Znajduje się w nim naprawdę ogromna moc, szczególnie jak wybierzemy sobie model z i7, to do tego w laptopie mamy kartę graficzną Nvidia GeForce RTX 3050 Ti. Sam laptop waży ok. 1,74 kg — nie jest to mało, więc zabierając ten laptop ze sobą, będziemy go odczuwali, czy to na plecach, czy ramieniu. Nawet chodząc z nim po domu, po pewnym czasie ręka może nam się trochę zmęczyć i nie jest to sprzęt do komfortowego przenoszenia. Oczywiście zabierając go ze sobą w podróż (patrząc też na inne rzeczy), nie będzie on aż taki ciężki jak walizka. Jednak trzeba pamiętać, że dokładamy sobie wtedy prawie 2 kg do naszej torby/plecaka.
Co też dla niektórych może być super ważne, to mamy tutaj tylko dwa porty USB-C, które obsługują technologię Thunderbolt 4. Nie do końca wszyscy się ucieszą, że mamy tylko tyle tych portów, szczególnie jak to ma być głównie komputer do pracy. Jednak chyba każdy już się przyzwyczaił do tego, że kupując nowy laptop, trzeba się liczyć z tym, że w razie czego trzeba dokupić sobie odpowiednią stację dokującą na USB-C.
3. Ekran
Tak jak już wspomniałem, mamy tutaj ekran 14,4-cala. Co jak dla mnie jest idealnym rozmiarem ekranu do podróżowania, bo dzięki temu nie mamy ogromnego laptopa, a także przyjemniej się na takim pracuje np. w pociągu. Jak też przystało na Surface’a, to mamy tutaj ekran dotykowy PixelSense Flow o proporcjach 4:3 i odświeżaniem ekranu o częstotliwości 120 Hz. Jedną też z ważniejszych informacji, to mamy tutaj również zastosowaną technologię Dolby Vision. Nie da się ukryć, że jest to naprawdę świetny ekran i super się na nim pracuje. Dodatkowo powiedzieć muszę o ramkach, które są równe i cienkie, więc w niczym nam nie przeszkadzają podczas pracy na tym laptopie.
Kolory są bardzo dobrze odwzorowane, nasycenie również i naprawdę niczego więcej nie można chcieć. Można na tym laptopie nie tylko standardowo pracować, ale także można sobie odchylać ekran, tak jak nam się podoba i pracować na nim nie tylko palcem, ale również rysikiem (np. Surface Slim Pen 2).
4. Rysik
Do testów otrzymałem również rysik Surface Slim Pen 2 wraz z magnetycznym schowkiem do ładowania. Co do samego rysika, to już pisałem o nim przy innych recenzjach Surface’ów, ale tutaj również o nim trochę wspomnę. Slim Pen 2 to świetny rysik, który działa jak długopis lub ołówek. Slim Pen 2 ma 4096 poziomów nacisku, a także ma odpowiednie drgania podczas pisania odręcznego lub malowania różnymi przyrządami. Ciężko też powiedzieć jak bardzo rysik nam wytrzyma, ponieważ po każdej pracy z nim odkładałem go do etui, a miałem go podpiętego do ładowania. Oczywiście nie zawsze tak będziemy mieli, ale spokojnie Slim Pen 2 wytrzyma nam do 15 godzin na jednym ładowaniu.
Co jest jeszcze ważne, to nie musimy do tego rysika dokupować specjalnie magnetycznego etui. Slim Pen 2 można spokojnie odwiesić pod Surface Laptop Studio i również tak magnetycznie się on przyczepi i nawet będzie się ładować.
5. Klawiatura
W przypadku klawiatury w tym laptopie to nie mogę na nią narzekać. Pisanie na tym laptopie to czysta przyjemność i przy dłuższych tekstach nie odczuwamy żadnego dyskomfortu. Touchpad również jest duży i w większości używałem tylko jego, bo jest bardzo intuicyjny, a także precyzyjny. Klawiatura również jest podświetlana, więc spokojnie możemy pracować na tym laptopie po zmroku.
Oczywiście nie mamy tutaj żadnego skanera do odcisków palców, ale mamy za to skaner twarzy dobrze już znany w urządzeniach tego producenta i działa szybko, precyzyjnie i nie miałem z nim żadnych problemów.
Podsumowując
Surface Laptop Studio to jest drogie urządzanie, więc czy warto zastanawiać się nad jego zakupem? Tak naprawdę to musicie się zastanowić, do czego konkretnie będzie Wam potrzebny ten laptop? Jeżeli pracujecie dużo z grafiką i dużo malujecie, to zdecydowanie polecam Wam tego laptopa. Nie musimy niepotrzebnie kupować dodatkowy tablet graficzny, aby tylko coś namalować odręcznie lub bardziej precyzyjnie coś retuszować na zdjęciach lub filmach. Wystarczy w tym laptopie odgiąć ekran i sprawa załatwiona. Gorąco polecam Wam ten laptop i jest to świetny sprzęt do pracy.