Fototest – OnePlus 9 Pro

OnePlus 9 Pro

OnePlus zaczął współpracę z bardzo znaną marką Hasselblad i pracowali nad oprogramowaniem i aparatami w najnowszej serii OnePlus 9. Dzięki temu zdjęcia powinny być jeszcze lepsze i wyglądać jak z super profesjonalnego aparatu. Jednak nie wszystko wypada w tym telefonie tak dobrze, jak zostało to zapowiadane, a szkoda, bo sam myślałem na początku, czy to nie będzie idealny telefon dla mnie. Wszystkiego przekonacie się z tej recenzji.

  1. Specyfikacja
  2. Pochmurna pogoda
  3. Słoneczna pogoda
  4. Zdjęcia makro
  5. Zdjęcia w pomieszczeniu
  6. Przednia kamerka
  7. Zdjęcia nocne
  8. Próbka nagrania

1. Specyfikacja

OnePlus 9 Pro

OnePlus wyposażył ten telefon w pięć aparatów:

  • Tył:
    • 48 Mpx f/1.8
    • 8 Mpx f/2.4 — teleobiektyw
    • 50 Mpx f/2.2 — szeroki kąt
    • 2 Mpx f/2.4 — monochromatyczny
  • Przód:
    • 16 Mpx f/2.4

2. Pochmurna pogoda

Zdjęcia podczas pochmurnej pogody wychodzą bardzo ładnie. Jakość zdjęć jest na najwyższym poziomie i trudno coś złego na ten temat mówić. Oczywiście mamy tutaj automatyczny HDR i sztuczną inteligencję. Co jest ważne, to automatyczny HDR sprawdza się tak, jak trzeba i nie można na to narzekać. Sztuczna inteligencja w tym telefonie również spisuje się bardzo dobrze i nie można na nią narzekać. Przynajmniej kolory nie są zbyt mocne i sztucznie nasycone, wszystko jest naturalne i tak powinno być. Przynajmniej też szerokim kątem wykonamy super zdjęcia i to się ceni w tym telefonie.

3. Słoneczna pogoda

Zdjęcia przy słonecznej pogodzie wypadają jeszcze lepiej. Jakość i szczegółowość zdjęć jest na bardzo wysokim poziomie i na ten aspekt nie można narzekać. Automatyczny HDR również radzi sobie na tyle, że cienie nie są duże, a rozpiętość tonalna jest na poprawnym poziomie. Sztuczna inteligencja również sprawdza się bardzo dobrze i dzięki temu zdjęcia wyglądają bardzo naturalnie i momentami wyglądają jak z lustrzanki. Polecam także zobaczyć zdjęcia w galerii podlinkowanej na końcu recenzji. Spokojnie można ten telefon zabrać ze sobą w podróż i wykonać świetne zdjęcia krajobrazów.

4. Zdjęcia makro

Jeżeli chodzi o zdjęcia makro, to mamy w tym telefonie osobny tryb makro, który jest realizowany poprzez aparat szerokokątny, dzięki temu nasze zdjęcia makro mogą zyskać na jakości. Dodać jeszcze muszę, że tryb makro uruchamia się automatycznie, kiedy tylko podchodzimy bardzo blisko do fotografowanego obiektu. Producent jednak nie zostawia tak nas z tym, bo możemy sobie wyłączyć tę opcję w ustawieniach. Oczywiście głównym aparatem wykonamy również bardzo ładne zdjęcia, które będą miały nie tylko ładną głębię ostrości, ale także kolory będą poprawne. Na co mogłem zwrócić uwagę, to aparaty mają czasami problem z bardzo małymi obiektami i wtedy ostrość mocno skacze, więc trzeba też na to zwrócić uwagę. Nie mogło też w tym telefonie zabraknąć trybu portretowego, który spisuje się znakomicie i można nim wykonać bardzo ładne zdjęcia z rozmytym tłem.

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

W sprawie zdjęć w pomieszczeniach to przyznać muszę, że nie ma źle, chociaż zauważyłem drobne problemy z balansem bieli. Przy naturalnym oświetleniu zdjęcia wypadają naprawdę nieźle. Jakość i szczegółowość tych zdjęć jest na naprawdę bardzo wysokim poziomie, autofocus również działa tak, jak trzeba. Jedynie, na co mogłem zwrócić uwagę, to balans bieli nie zawsze działa tak, jak trzeba i OnePlus powinien nad tym jeszcze popracować. To, co jest i tak najważniejsze, to krawędzie zdjęć nie są mocno poszarpane i tu można pochwalić producenta jak najbardziej. Przy sztucznym oświetleniu zdjęcia również wypadają bardzo dobrze. Przynajmniej są jasne, a jakość i szczegółowość jest na bardzo dobrym poziomie.

6. Przednia kamerka

Przednia kamerka w tym telefonie trochę mnie zawiodła. Otóż zdjęcia z niej nie wyglądają tak zjawiskowo, jakbym tego chciał, szczególnie w średnich warunkach oświetleniowych. Owszem na ekranie naszego telefonu zdjęcia nie będą wyglądać jakoś źle, jednak na ekranie naszego komputera już bardziej. Jeżeli tylko lubicie robić sobie dużo zdjęć typu selfie, to niestety nie będziecie zawsze zadowoleni, ponieważ w tych nieszczęsnych średnich warunkach oświetleniowych zdjęcia wypadają średnio.

7. Zdjęcia nocne

OnePlusem 9 Pro możemy wykonać już naprawdę super jasne zdjęcia w nocy, nie tylko trybem automatycznym, ale także trybem nocnym i profesjonalnym. Co ważne, to trybem automatycznym wykonamy jasne zdjęcia, które będą nawet szczegółowe. Jednak jeżeli chcemy jaśniejsze zdjęcie lub w naszym kadrze nie będzie dużej ilości światła, to polecam użyć trybu nocnego, a najlepiej trybu profesjonalnego. Jednak uważać trzeba, ponieważ na zdjęciach mogą pojawić się niechciane szumy, czy ziarno. Według mnie w takim sprzęcie i oprogramowaniu powinni się tego pozbyć, ale no cóż.

8. Próbka nagrania

OnePlus 9 Pro ma możliwość nagrania filmów w rozdzielczości 8K. Jednak tylko w rozdzielczości Full HD mamy możliwość włączenia wysokiej stabilności, a także trybu nocnego. Co do samych filmów, to nie wyglądają one źle i można nagrać tym telefonem bardzo ładne filmy z naszej codzienności. Jedynie co mogłem zauważyć, to ekspozycja momentami mocno skacze i producent nad tym powinien jeszcze popracować. Mimo wszystko można tym telefonem nagrać bardzo ładne filmy.

Podsumowując

OnePlus 9 Pro

OnePlus 9 Pro to nie jest tani telefon, czy warto płacić za niego ponad te 4 tys. zł? Szczerze mogę Wam powiedzieć, że spodziewałem się czegoś innego po promowaniu tego telefonu i jego reklamach, owszem nie jest to zły telefon, ale ma za dużo błędów jak na tak super telefon. Można wykonać tym telefonem bardzo ładne zdjęcia, ale też nie zawsze i zależy od oświetlenia. Ogólnie mogę polecić ten telefon i mam nadzieję, że producent będę wysyłał poprawki aparatów i innych funkcji.

Zdjęcia wykonane OnePlus 9 Pro -> ZDJĘCIA

A jaka jest Twoja opinia?